Thom Yorke İsrail konseri için sert konuştu: “Kimse bize ne yapmamız gerektiğini söyleyemez!”

1 Posted by - 03 June 2017 - O OLDU BU OLDU

Geçen yılın ilkbahar aylarından bu yana turnede olan Radiohead’in 19 Temmuz Tel Aviv konseri hakkında başlatılan protesto kampanyaları en sonunda Thom Yorke’u çileden çıkarttı.

Nisan ayında açıklanan konser programının ardından başlayan tepkiler, 24 Nisan’da içlerinde Roger Waters, Thurston Moore ve Young Fathers gibi isimlerin de bulunduğu “Artists For Palestine UK” tarafından yayınlanan bir mektupla zirveye ulaşmıştı. O günden bu yana sessizliğini koruya ekibin lider ismi Thom Yorke, önceki gün *Rolling Stone’da yayımlanan bir röportajında suskunluğuna son vererek bildiri ve sahipleri hakkında ağır sözler sarfetti.

Sözlerine “Kimse bize olan biteni anlamıyormuşuz gibi davranarak yapmamız gerekenleri dikte edemez” diye başlayan Yorke, kültürel boykota inanmadığını ve oraya gidip konsere çıkarak veya bir üniversitede ders vererek İsrail hükümetiyle aynı şeyleri düşünüyor olunamayacağını ifade etti. Bildiri ile ilgili en çok, yöntemin -topluma şikayet- şeklinde olmasından yakınan İngiliz müzisyen, “Bu insanlar Radiohead’e toplum önünde çamur atmak yerine bize şahsen ulaşabilir ve dertlerini anlatabilirlerdi” diyerek hem kızgın hem de üzgün olduğunun altın çizdi.

Roger waters

Bildiriden sonra Jonny Greenwood’un Arap-İsrail kökenli eşinin türlü çeşit hakarete maruz kaldığını da hatırlatan Thom Yorke, “Özellikle benim için efsane konumunda olan bir insanın bir defa bile bana ulaşmaya çalışmaması beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı” diyerek üzüntüsünü bir defa daha dile getirdi.

Yorke’un yakın arkadaşı ve Radiohead prodüktörü Nigel Godrich ise aynı dönemde Roger Waters’ın yeni albümü için çalışırken bu konunun Waters tarafından hiç gündeme getirilmediğini fakat kendisinin de kültütel boykot yöntemini doğru bulmadığını söylyerek, asla Yorke ve Waters arasında kalmak istemediğini vurguladı.

Nisan ayında yayınlanan bildiride grubun geçmişte destek verdiği “Tibet’e destek” ile “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 50’inci yılı” gibi etkinliklerine atıf yapılmış ve “Sıra Filistinlilere geldiğinde niçin duruşunuzu değiştirdiniz?” diye sorulmuştu. İsrail’in, BM raportörlerinin de onayladığı ırkçı-ayrımcı (Apartheid) politikalar uyguladığı ve bu ülkede bir sanat etkinliğine katılarak ülke yönetiminin dünya kamuoyunun gözünde normalleştirildiği de Radiohead’e yöneltilen suçlamalardan sadece biriydi.

*Röportajın orjinal metni için: rollingstone.com

No comments

Leave a reply