Thom Yorke’tan Brexit eleştirisi: “Yaşananlar Nazi Almanya’sındaki 3. Reich’ın ilk günlerini andırıyor”

1 Posted by - 09 February 2019 - O OLDU BU OLDU

Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’nin fiilen ipleri koparmasına bir aydan biraz fazla bir süre kaldı ve ortada hala bir anlaşma metni olmaması ülkeyi her gün daha da geriyor. Son tepki Radiohead lider isminden.

Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili kısa bir metin paylaşan ve oldukça sert ifadelerle Başbakan Theresa May’i suçlayan Yorke, “Kimse size ülkeyi kaosa sürükleyin diye oy vermedi” diyerek, Birleşik Krallık sınırları içinde yaşayan milyonlarca Avrupa vatandaşının bir pazarlık kozu olarak kullanılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Yaşananları İkinci Dünya Savaşı’na giden yıllarda Almanya’da yaşanan 3. Reich’ın ilk günlerine benzeten Thom Yorke, May’i de kırmızı bir otobüsün direksiyonunda son hız uçuruma doğru gaza basan ve çığlıklar atan yolcuları umursamayan bir şoför olarak tarif etti. Mesajını “Otobüsü derhal durdurun!” diye bitiren İngiliz müzisyenin elinden çıkan mesajın tamamı aşağıda.

Referandum sonrasında yaşanacak ayrılık sürecini müzik endüstrisi adına takip etmekle yükümlü olan Music4EU, Aralık ayında hükümete ve başbakan Theresa May’e hitaben yazdığı bir açık mektupla durumun vahametini bir defa daha gözler önüne sermişti. Raporda ülkedeki müzik piyasasının Birleşik Krallık ekonomisine 4,5 milyar sterlin katkı sağladığını ve dünya çapında isimlere sahip olan piyasanın gücünü AB’de serbest dolaşım/ticaret haklarına sahip olmasından aldığı vurgulanırken, bir anlaşma olmaksızın gümrük birliği dışına çıkacak olan ülkede özellikle konser endüstrisinin büyük darbe yiyeceği ifade ediliyor.

“British Exit” kelimelerinden türetilen Brexit ile anılan referandum 23 Haziran 2016’da gerçekleşmiş ve Birleşik Krallık genelinden oylanan ayrılık kararına %51,9 ile EVET denmişti. Alınan karara göre 29 Mart 2019 saat 11:00’de ülke fiilen AB’den ayrılacak.

No comments

Leave a reply