THOM YORKE’UN BITTORRENT BAŞARISININ ARDINDAN OXFORD MBA ÖĞRENCİLERİ ÇIKTI

0 Posted by - 17 October 2014 - O OLDU BU OLDU

Asıl hikaye geçen ayın ortalarında Thom Yorke’un Twitter’dan gizemli mesajlar ve fotoğraflar paylaşmasıyla başlamıştı.

Stüdyo fotoğraflarını gören insanlar bunu yeni Radiohead albümüne yorsa da, 26 Eylül günü herkes şaşkınlık içinde Thom Yorke’un yeni solo albümünü “Tomorrow’s Modern Boxes”ı BitTorrent üzerinden yayınlamasına şahit oldu. En son rakamlara göre albümün indirilme sayısı 3.5 milyonu aşmış. BitTorrent politikası gereği ayrıntılı satış rakamı vermekten kaçınıyor ve sadece, bu rakama 6 Dolarlık ücretli indirmelerin de dahil olduğunu ifade ediyor.

Sağ gösterip sol vuran Thom Yorke’un BitTorrent denemesi başarıya ulaşmış gibi gözüküyor fakat bu kadar kapsamlı bir işin nasıl bu kadar gizli tutulabildiğini de herkes merak ediyor. İşin sırrı Yorke’un çalıştığı ekipte, yani bir grup Oxford master (MBA) öğrencisinde.

Courtyard Management’da Yorke ile birlikte çalışan öğrenciler yeni dağıtım ağları ve alternatif data paylaşım yöntemleri üzerine projeler üretiyorlar ve Thom Yorke’un solo albümünü de büyük bir gizlilik içinde yürüten ekibin çekirdeğinde onlar var. Üniversite’den yapılan açıklamada ise, öğrencilerin bu projeyle bilgilerini pratiğe dökme şansı buldukları ve internet üzerinden içerik yaymak üzerine yeni fikirler geliştirdikleri vurgulanıyor.

Yorke’un da Oxford’da büyüdüğü ve memleketinin parlak beyinleriyle çalışmaktan memnun olduğu düşünülürse, sıradaki Radiohead albümü için de her an yeni bir sürpriz bekleyebiliriz.

No comments

Leave a reply