THOM YORKE’UN “TOMORROW’S MODERN BOXES” CİROSU MÜZİK DÜNYASININ AKLINI KARIŞTIRDI

0 Posted by - 06 January 2015 - O OLDU BU OLDU

Son günlerde müzik dünyasında en çok konuşulan konulardan biri, Thom Yorke’un bitTorrent üzerinden yayınladığı son albümünün 20 milyon doların üzerinde ciro yaptığı iddiası.

Geçen Eylül ayında Yorke’un sürpriz bir şekilde yayınladığı solo albümü “Tomorrow’s Modern Boxes” hem zamanlaması, hem de dağıtım şekli ile kendinden çok söz ettirmişti. Yedi şarkı içeren albümün, illegal dosya paylaşımı ile ün yapmış bitTorrent üzerinden dağıtılması, Yorke’un prodüktörü Nigel Godrich tarafından “Cesur bir deneme” olarak nitelendirilmiş ve büyük oranda da başarıya ulaşmıştı.

Uygulanan sisteme göre bir şarkı ve bir video ücretsiz olarak indirilebiliyor fakat albümün tamamı için 6 Dolar ödeme talep ediliyordu. Yıl sonunda en çok indirilen müzik dosyalarını açıklayan bitTorrent yetkilileri birinci sırayı açık arayla Thom Yorke ve “Tomorrow’s Modern Boxes”ın aldığını duyurmuş fakat net rakam açıklamamıştı.

İki gün önce net indirme rakamının 4.4 milyon adet olduğu açıklanınca müzik dünyası da eline hesap makinesini aldı ve kaba bir rakamla albümün 26.4 milyon dolar ciro yaptığını piyasaya yaydı.

Fakat sorun şu ki, 4.4 milyon indirme rakamının ne kadarının ücretli, ne kadarının ücretsiz olduğu belli değil. Bu belirsizlik üzerinden hareket eden bir diğer görüşe göre, benzer tarzda çalışan Pandora gibi diğer internet sitelerinde ortalama ücretli indirme oranının %4.3 olduğu düşünülürse albümün cirosunun iddia edildiği gibi 20 milyon dolar civarında bir rakama erişmesi mümkün değil.

Olayın netlik kazanması için bitTorrent’in ayrıntılı satış rakamlarını açıklaması bekleniyor.

No comments

Leave a reply