Tidal’ın 2015 zararı yatırımcıları korkuttu

0 Posted by - 14 September 2016 - O OLDU BU OLDU

Yaklaşık bir buçuk yıl önce Jay Z tarafından çoğunluk hissesi satın alınan İsveç kökenli stream müzik şirketi Tidal’ın geçen yılki finansal performansı basına sızdı. Haberler pek iç açıcı değil.

2015’in Mart ayında Beyonce, Rihanna, Madonna, Kanye West, Jack White ve Daft Punk gibi birçok tanınmış ismin katılımıyla görkemli bir açılış yapan Tidal, ilk günden itibaren Spotify’a rakip olmayı planlıyordu. Fakat üç ay sonra Apple Music’in piyasaya ani girişi ve Spotify’ın gaza basmasıyla beklemediği kadar sert bir rekabetin içinde kalan şirketin, ciddi miktarda zarar etmeye başladığı ve Jay Z’nin hisselerini satmak için müşteri aradığı söylentilerini sert bir dille yalanlamıştı.

Önceki gün İsveçli ortak Aspiro AB‘nin kendi ülkesinde beyan ettiği bilanço basına sızınca işin mali boyutunun ne olduğu da ortaya çıktı.

jay-z

2015 için 28 milyon dolar zarar açıklayan Tidal, bir önceki yılda beyan ettiği 10,4 milyon doların oldukça üzerine çıkmasına rağmen aynı dönemde cirosunu 47 milyon dolara getirerek sadece %30 arttırabildi.

Verileri yorumlayan Amerikalı mali uzmanların, açıklanan rakamların Tidal’ın ABD’deki faaliyetlerini tam olarak yansıtmayacağını söylemesinin yanı sıra, önceki gün bilançoyu inceleyen Norveç gazetesi Dagens Naeringsliv, Tidal’ın 100 kadar bağımsız plak şirketine ödemesi gereken paraları da ödemediğini ve halen ödenmemiş 438 bin dolar faturası olduğunu yazdı.

Şirketin verdiği üye sayıları zaman zaman çelişkili olsa da şu an 4 milyon civarında para ödeyen üyesi olduğu söylenen Tidal’a karşı, piyasa lideri konumundaki Spotify’ın 39 milyon, onu takip eden Apple Music’in ise 17 milyon ücretli üyesi bulunuyor.

No comments

Leave a reply