Tim Cook: “Apple Music büyümeye devam edecek”

0 Posted by - 21 October 2015 - O OLDU BU OLDU

Stream müzik piyasasına hızlı bir giriş yapan Apple, ilk 3,5 ayın sonunda bilançoyu açıkladı.

Önceki gün California’da düzenlenen Wall Street Journal Digital Live konferansına katılan Apple CEO’su Tim Cook şu an ellerinde, 6,5 milyonu paralı üye olmak üzere toplam 15 milyon Apple Music abonesi olduğunu ifade etti.

Piyasa uzmanlarının yıl sonunda 11 milyon ücretli abonelik rakamına ulaşmasını bekledikleri Apple Music, şu an için beklentilerin altında kalmış gibi gözükse de, Cook’a göre bu kadar kısa süre içerisinde erişilen rakamlar ciddi bir başarıyı işaret ediyor.

Temmuz ayında ücretli abone sayısını 20 milyon olarak açıklayan Spotify’ın hala çok gerisinde olan firmanın her ne olursa olsun, 3 milyon aboneli Deezer ve 1 milyon sınırını yeni aşan Tidal’la kıyaslandığında piyasa ikinciliğindeki yeri sağlam gözüküyor.

Sektördeki iki önemli oyuncunun şu anda bulundukları noktayı daha iyi anlayabilmek için iki rakamın daha altını çizmekte fayda var: Spotify 20 Milyon ücretli aboneye 8 yılda ulaştı ve Apple iTunes üyesi 800 milyon insanın şu an için %1’den bile azı Apple Music’e para ödemeyi kabul etti.

Rekabetin iyice sertleşeceği tahmin edilen stream müzik piyasasında yıl sonunda açıklanacak rakamlar merakla bekleniyor.

No comments

Leave a reply