TOMOGRAFİ SONUÇLARI: BU KEMAN TITANIC’TEN…

0 Posted by - 24 May 2013 - O OLDU BU OLDU

Titanic faciası birçok insanın hayatına mal oldu. O yolculuk sırasında konukları eğlendirmek için hazır bulunan orkestraya ait enstrümanlar da batıkla birlikte Kuzey Atlantik’in derinliklerine gömüldü. Peki o batıktan günümüze bir enstrümanın neredeyse zarar görmeden gelme ihtimali var mı?

Andrew Aldrige ve Henry Aldrige’in iddiasına göre evet böyle bir ihtimal var. Hem de yaptıkları araştırmalar ışığında ellerindeki kemanın Titanic batığından _66422067_hartleyviolin
günümüze ulaştığını iddia ediyorlar. Üstelik ellerindeki keman RMS Titanic orkestrasının şefi Wallace Hartley’e aitmiş. Yani kemanın tarihi değeri her yeni ulaşılan bilgiyle birlikte biraz daha artıyor.

Keman yaklaşık yedi yıldır çeşitli araştırmalara tabi tutuluyor ve orijinalliği kanıtlanmaya çalışılıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Aldrige böyle nadide bir parçanın açığa çıkarılmasında rol oynadığı için onurlandığını söylüyor. Kemanın orijinal olup olmadığını araştırmak adına BMI Ridgeway Hastanesi’nde radyoloji bölümünde çekilen tomografi, orijinalliği kanıtlar yönde sonuç vermiş. Yine Aldrige’in açıklamasına göre kemanın su ile temas etmemiş olması, enstrümanın korunaklı kalın bir deri çanta içerisinde olması. Bu çanta hikayesi, kemanın sahibi Titanic orkestrasının şefi Wallace Hartley’nin nişanlısının tuttuğu günlükte de doğrulanıyor.

Değeri mi? Altı haneliymiş sterlin olarak…

No comments

Leave a reply