TRT bir milyar lirayla ne yaptı?

0 Posted by - 26 December 2011 - O OLDU BU OLDU


Mesela BBC’nin yaptığı “Planet Earth” serisi gibi belgeseller falan yapıp memlekete ve insanlığa hizmet etti de biz mi görmedik?

Elektrik faturalarımıza eklenen pay ve bandrol gelirleriyle birlikte TRT geçen yıl bir milyar lira girdi sağlamış. Sağlasın sağlasın da, şu soruyu sormak hakkımız değil mi?

BBC’nin bütçesine baktım. Vatandaşından üç buçuk milyar sterlin topluyor İngilizler her sene. 10.5 milyar TL eder. Yani TRT’nin topladığının 10 katı. Sadece 10 katı. Sadece diyorum çünkü yaptığı iş TRT’nin bin katı.
Bu parayla dünyanın en iyi kamu yayıncılığını yapıyorlar mı? Evet. Dünyanın en saygın belgeselleri, programları, habercilik, pek çok formatta ve mecrada yayıncılık var mı? Var.
Ben diyorum ki TRT az bile alıyor. Daha çok verelim. Nasılsa her sıkışan, her yanlış yapan, her hesap hatası yapan faturaya birkaç lira ekliyor. Alıştık. Verelim, verelim ama karşılığını alalım.
Ticari açıdan kârsız falan diye kimsenin girişmediği ama kamu yararı olan programlar, yapımlar görmek istiyorum. TRT’nin ticari olmayan “kamu yararı” anlayışı ise kimsenin izlemediği diziye para vermek ve bu yolla B sınıfı ünlülere düzenli gelir sağlamak. Bana örnek ver demeyin, açın izleyin TRT ekranı bunlarla dolu (elbette çok değerli işler de yapılıyor tek tük ama yeterli değil).
Biz TRT’den dizi istemiyoruz, kamu yayıncılığı istiyoruz. Çok az insan dinliyor diye bir bölgeden radyo vericilerini kaldırmamasını, aksine bu tür yayınları desteklemesini bekliyoruz. Kim hangi müziği dinlemiyor araştırması yerine, “Kim ne dinliyor, ne yapıyor, ben onlara nasıl daha iyi hizmet ederim” diye düşünmesini istiyoruz bir milyar lirayla… Tamam BBC olmasın kabul ama doğru dürüst bir TRT olsun yeter.

2 Comments

  • Amir 26 December 2011 - 15:35 Reply

    sanırım yaptığı en iyi şey “Leyla ile Mecnun”

  • kamer 26 December 2011 - 23:34 Reply

    BBC benzetmesini yapan Sn genel mudure BBC’nin reklam almadigini da hatirlatmak gerekir…

  • Leave a reply