TRT Müzik’i izlerken…

0 Posted by - 03 April 2011 - O OLDU BU OLDU

TRT Müzik Ödülleri gecesinde Necati Şaşmaz Sıla'ya ödülünü Türkü söyleyerek verdi.

TRT Müzik’in misyonu Polat Alemdar’ın türkü söylediği bir ödül töreni düzenlemek midir, yoksa örnek olacak bir müzik yayıncılığı ve gazeteciliği yapmak mı?

Şu soruları sormadan edemiyorum:
Neden bu kanalda genel olarak bir üçüncü sınıf kasaba televizyonu havası var? Jeneriklerden prodüksiyona her şey baştan savma. Acaba TRT Müzik’e iş yapanlar para almadan sevabına mı yapıyor bu işleri? Öyleyse eleştirmeyeceğim.
* “Neden her gün, her saat bir sanatçı sahnede bir saz heyetiyle seyircilere şarkı söylediği bir program yapmak zorunda? Başka format bulacak yaratıcılık TRT Müzik’çilerde yok mu? Yoksa “gerek yok böyle iyi” mi deniyor…
* Neden bir strateji olarak TRT Müzik, belgeselcilik ve programcılık konusunda kendi kadrolarını yetiştirmeye zaman ve bütçe ayırmıyor? Parası mı yok?
* Neden TRT’nin zengin arşivi bu arşivin hak ettiği kaliteli programlarla sunulamıyor da uyduruk klip saatleriyle geçiştiriliyor?
* Ve neden bu kanal bu kadar eksiği varken şaşaalı ödül törenleri düzenleyip hep aynı isimlere her yıl herkesin verdiği ödüllerden vermeyi tercih ediyor?
Biz TRT Müzik’ten ödül vermesini beklemiyoruz ki, doğru dürüst müzik yayıncılığı ve gazeteciliği bekliyoruz. Bunları yapsın, BBC gibi kaliteli eserler sunsun, sonra istediği kadar ödül versin. Ama bu haliyle TRT kültür kanalı değil ucuz bir eğlence kanalı görüntüsünde.
Neşet Ertaş’ı övmekle kültür kanalı olunmuyor maalesef. Kaliteli halk müziği belgeseli yaparak olunuyor…

3 Comments

 • ercan 03 April 2011 - 17:46 Reply

  dekorundan jenerikte kullanılan fontlara, renk seçimlerinden ödül olarak verilen heykelciliğin şekilsizliğine, ilerleyen ödüllerle birlikte artan boş koltuk sayısı ve southpark sessizlikleriyle ağızda son anda kotarılmış bir tören havasıyla acımtırak bir tat bıraktı..

  ancak yine de şebnem dönmezin şarkısı, necati şaşmazın heykelciği silah gibi tutarak sahneye girişiyle yaşanan şaşkınlık ve gökhan sezenin basamaklarda kapaklanması gibi sahnelerle de televizyonculuk tarihine girmeyi başarmıştır..

  http://www.youtube.com/watch?v=tzB_Nm5WBMU

  http://www.youtube.com/watch?v=dFxHMBa_QQU

  http://www.youtube.com/watch?v=SVzsnd85cVg

  bir başka garip tarafı da ödülü verenlerin kazananları zarfı açmadan önce bilmeleriydi tabii 🙂

 • ece 03 April 2011 - 20:58 Reply

  merhaba,
  wordpress temanızı nereden aldınız?

 • serkan 03 April 2011 - 23:54 Reply

  ben trt’den ümidi kestim, bari erhan konuk gibi adamlar ntv’ye falan geçsin orada müzik programı yapsın. yazık oluyor yazık. bu kadar kaynak boşa harcanmamalı.

 • Leave a reply