tUnE-yArDs İstanbul konserinden…

0 Posted by - 11 March 2012 - O OLDU BU OLDU

tUnE-yArDs dün gece son albümü “w h o k i l l” in konser turnesi kapsamında son performansını vermek üzere İKSV Salon’daydı. Biz de o güzel kalabalığın arasında hazır ve nazır bir şekilde yerimizi aldık tabi.

Konser kim ki o’nun açılışıyla başladı. Ülkemizde ön gruplara karşı takınılan bir ‘uzaktan izleme’ tavri var ki merak konusu. Sahneye en yakın kişi ikinci metrede dikiliyor. İşin kötüsü dans eden, müzikle ilgilenen adamda arkasında kalıyor, yıkamıyor o duvarı. Grupla enerji kurulamayınca da sanki karşınızda çok tatsız bir şey varmış izlenimi oluşuyor. İletişim kopuyor. Buna rağmen, kim ki o, bir iki küçük aksaklık ve erken sahneden indirilmelerini de saymazsak gayet keyifli dakikalar yaşattılar.

Kalabalık az mı acaba derken, kurulu saat gibi tam on buçukta yeter sayıya ulaştık tUnE-yArdS için. Merrill Garbus da aynen söz verdiği gibi tam vaktinde, canlı kanlı üreteceği loop’ları, müzikalitesi bir harika kendine has vokaliyle karşımızdaydı. Ritmi alçak, çığlığı yüksek başlayan geceyi yavaş yavaş kanımıza girerek sürdürdü ve sonlara doğru ardı ardına çaldığı son albüm hitleri “Bizzness”, “Gangsta” ve “My Country” ile ortamı iyice hareketlendirdi. Yer yer izleyici ile Merrill’in çığlıkları birbirine karıştı. Şöyle bir baktığınız vakit etrafınıza, sağa sola sallanan, kimisi kuduran insanlar var çevrenizde ve bu hayli keyif verici bir durum. Bu arada arkadaki ekibin de hakkını vermek lazım. Özellikle saksafon partileri bir harikaydı ve hepsi çok enerjiklerdi sahnede.

Performansın turnenin son konseri olması sebebiyle, kapanışa doğru üç beş kişiye teşekkür etmek için söze girmeye çalışan Merrill Garbus’un alkışlar kesilmediği için söze giremediği ve ‘sahneden kaybolmak istiyorum şu an duruşuyla’ utandığı dakikalar ayrıca görülmeye değerdi. Garbus kim ki o’ya özel olarak teşekkür etti ve bir daha İstanbul’da sahne almak istediğini, aldığı enerjiden memnun olduğunu söyleyip, bu isteğinin yakın zamanda gerçekleşebileceğini dile getirerek ayrıldı.

No comments

Leave a reply