Türk rock’ı sponsorlara muhtaç mı?

0 Posted by - 23 July 2011 - O OLDU BU OLDU

20110723-082538.jpg

Doğan Müzik’in patronu Samsun Demir geçenlerde “Türkçe pop bitti çünkü…” başlıklı yazımın ardından popun iyi durumda olduğunu, aslında rock’ın desteklenmeye ihtiyacı olduğunu, kendi ayakları üzerinde duramadığını yazdı Twitter’da. “Rock Türkçe popun misyonunu devraldı” diye yazmıştım. Haklıydı. Ben de retweet edip herkesle paylaştım.

Ama sormadan edemiyorum, acaba popun sponsorlara ihtiyacı yok mu? Bugün reklam mı gerçek mi olduğu anlaşılamayan pop şarkıcıları yok mu? Ve yine soruyorum: Pop müzik albümleri mi daha çok satıyor, rock albümleri mi? Ya da aradaki fark anlamlı mı?
Fanta Gençlik Festivali kapsamında Tarkan nereye gitse 30-40 bin kişi topluyor. Şahane. Ama oraya toplanan kalabalığın rock grubu Manga’yla ilgisi olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aynı şekilde Şebnem Ferah, Emre Aydın, Duman, Gripin, Yüksek Sadakat,
Teoman konserlerinin de ne kadar dolu olduğu herkesin malumu.
Samsun Demir’in söylediği doğru. Sponsorlar olmasa rock biter. Ama pop da biter.
Ve şunu da belirtmem lazım. Demir çok önemli bir iş yapıyor; Model gibi yeni nesil başarılı, çok dinlenen ve çok satan bir rock grubunu destekliyor şu anda. Daha doğrusu bu grubu desteklediler ve başarılı olduğunu gördüler. Ne güzel.
Dileğimiz birbirinin aynı pop yapımlara harcadıkları bütçenin bir kısmını da gelecekte popüler olmaya aday alternatif sanatçılara ayırmaları. Model gibi daha fazla isme destek olmaları. Bakın günü kurtara kurtara, işin kolayına kaça kaça bugün gelinen nokta bu. Ortada Ajda, Sezen gibi “baba” isimler ve yeni yetme bazı vasat isimler dışında müzik yapan kimse kalmadı. Yapımcılar günü kurtarmaya devam ederse hem kendi mesleklerini bitirecekler hem de sponsorlar karşısında boyunları hep bükük kalacak.
Ve Samsun bey haklısınız, reklamda gitarını içecekle değiştiren rock yıldızı bence de çok hüzünlü bir görüntü.

1 Comment

  • Ouz Mehmet 29 July 2011 - 18:55 Reply

    Öncelikle Türk rock müziğinin önlerine ne sunulursa dinleyen bir kitleden çok, bilinçli bir kitleye ihtiyacı var. Daha sonra sponsorlar, pazarlamalar gelsin.

  • Leave a reply