Türkiye’nin en şanslı azınlığı!

0 Posted by - 03 December 2011 - O OLDU BU OLDU

20111203-134645.jpg

Penguen filtre meselesini kapağına böyle taşımıştı.

Dinlediğiniz müzik itibarıyla azınlıkta kalırsanız acımıyorlar. Şak diye vericiyi söküp başka yere takıyorlar, 40 yıldır dinlediğin radyoya elveda diyorsun. Ama internete filtre istiyorsan o başka…

Azınlık-çoğunluk diye kafa ütülemeyeyim. Geçen hafta şu oldu. Yetkililer ülkenin 96,2’sinin caz müziğini, yüzde 92,3’ünün klasik müziği, yüzde 82,2’sinin ise yabancı rock müziğini dinlemediğini hesapladı.
Bunun üzerine TRT “az olanlar dinledikleri müziği hiç dinlemesinler” dedi, Radyo 3’ün vericilerini kaldırdı.
Nereye mi? İç bölgelerden alıp sahilllere koydular (oralarda dinleniyor diye).
Ne oldu? İç bölgelerde azınlık, müziğinden oldu. Geçmiş olsun. Artık dinleyebilenler dinlemeyenlere anlatır ilerde bu müzikleri… (Azınlık dediğimiz topluluğun milyonlarca insan olduğunu hesaplamıştık. Basın da sağ olsun alıp haber yaptı, konu tartışıldı. Keşke kaynak da gösterselerdi…)
Hâlâ mesaj geliyor okurdan, “20 yıldır dinlediğimiz radyoyu artık dinleyemiyoruz” diye…
Eee, azınlık olmayacaksın hayatta…
Ama bakın azınlık olmanın işe yaradığı zamanlar da var. İnternet filtresi isterseniz, azınlık da olsanız şanslısınız. Yani şanslı azınlıksınız. Çünkü ne deseniz görev kabul edip yapıyorlar.
Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK, Türkiye’de 40 milyon internet kullanıcısı olduğunu ilan ediyor. Filtre çalışmalarını başlatanın da halktan gelen talep olduğunun altı çiziliyor. Talep, 200 bin şikayet.
Ben bakkal ruhlu olduğumdan hemen bakkal hesabı yaparım. 40 milyon, çarp içler dışlar, ne etti? 0.5. Yani internet kullanıcılarının sıfır nokta beşi. İnternet kullanmayanları da ekleyip bütün nüfusa oranlarsak eğer toplam nüfusun yüzde 0.27’si. Sıfır nokta yirmi yedi.
Nüfusumuzun yüzde 0.27’si pakete girecek diye yüzde 99.73’ü ciğerine kadar filtrelenecek.
Diyeceksiniz ki “Çocuğumuz var, endişeleniyoruz”. Haklısınız. Saygım var. Ama bu filtre işini hizmet vericinize ayda birkaç lira vererek istediğiniz şekilde yapabilecekken şimdi devlet hepimizi filtreliyor.
Söylediği gibi bedavaya da değil tabii. Elbette bir altyapı lazım ve parası vergi veren herkesin cebinden çıkacak.

Standart paketin adı yok kendi var

Gelen bilgilere göre BTK derin paket sorgulama yazılımları almaya hazırlanıyor. Herhalde spor olsun diye. “Derin paket sorgulama da ne?” derseniz, bu konuda 2000’den beri takipte olan Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Özgür Uçkan T24 sitesine verdiği röportajda anlatsın:
“Bu yazılımlarla kullanıcıların e-postaları dahil her türlü iletişimini hukuk dışı bir biçimde gerçek zamanlı olarak dinlemek ve denetlemek mümkün.”
Bitmedi…
“Standart paket’ gibi herkesi işkillendiren, ‘Madem filtre seçmiyorum, beni niye bu işe dahil ediyorsun?’ dedirten profilin de adı geçmiyor. Böylece ‘çocuk’ ve ‘aile’ filtrelerini seçmeyen kullanıcılar tamamen özgür kalacaklarmış gibi bir yanılsama doğuyor. (…) İster filtreli internet kullansın ister kullanmasın, ülkedeki tüm internet kullanıcıları aynı arayüz ve aynı sistemden geçerek internete erişecek.
Bu sistem tüm internet kullanımımızı takip edip denetleyebilecek bir sistem olmak zorunda. Başka türlü internet servis sağlayıcıları yoluyla merkezi filtre uygulayamazsınız. Bu sistemle her türlü keyfi engelleme, sansür, dinleme, izleme vb. yapılabilir.”
İnternette standart durumlar böyle. Haberiniz olsun.

No comments

Leave a reply