TWITTER’DA SANSÜR YAYILACAK MI?

0 Posted by - 09 April 2013 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Geçen ay, 30 milyon kullanıcılı sosyal medya devi Twitter’ın yedinci yaşı kutlandı. Her şeyin sansürsüz konuşulabildiği bir mikro blog olarak, özellikle demokrasinin sadece şık bir tabeladan ibaret olduğu ülkelerde hızla yayılan Twitter acaba zannedildiği kadar özgür mü?

Yaşam standartlarının ve sosyal hayatın asla homojen olmadığı Dünya’da fikirlerin sosyal medya aracılığıyla homojen olarak yayılmaya başlaması sinirleri iyice germeye başladı. En son birkaç ay önce, Fransız-Yahudi öğrenciler birliği Fransa mahkemelerinde Twitter aleyhine anti-semitizm yaydığı suçlamasıyla 50 milyon Dolarlık bir dava açtı. #unbonjuif yani “iyi Yahudi” etiketiyle yazılan ve nefret suçu içerdiği iddia edilen mesajlar karşılıklı anlaşma sonucu Twitter tarafından silinmesine rağmen davacı birlik, mesajların Fransız yasalarına göre suç unsuru içerdiğini ve yazarların kimlik bilgilerinin de açıklanmasını istedi. Twitter Yönetimi bu talebi kesin bir dille reddederek, yazışma ve hesap mahremiyetinin Amerikan yasaları tarafından korunduğu açıkladı. Hesap ve yazışma mahremiyeti prensibini radikalce savunan Twitter Yönetimi kendilerinin, Hükümetlerin benzer türdeki baskıcı emellerini desteklemek gibi bir yükümlülüğü olmadığını da ekledi.

Twitter ve Youtube gibi medya araçlarıyla transparan hale gelen fikirler, bir çok defa Amerikan Hükümetinin de başına bela oldu. En son geçen yıl, Youtube’da Hz. Muhammed hakkında yayınlanan bir video bahane edilerek ABD’nin Libya Büyükelçiliği saldırıya uğramış ve Büyükelçi öldürülmüştü.

Amerika’da, Eğitimdeki Bireysel Haklar Vakfı’nın Başkanı olan Greg Lukianoff, dogmatik toplumların fikir özgürlüğü ve nefret suçunun ayrımını yapmakta zorlandığını, bunun da sosyal problemler yarattığını söylüyor. Lukianoff’a göre Dünya’daki bu hızlı bilgi paylaşımı ve sansürsüz ortam, özgürlükçü olması beklenen Amerikan eğitim sisteminin bile radikalleşmesine ve sansür yanlısı bir görüşün ağırlık kazanmasına yol açıyor.

Yaygın bir görüşe göre, Dünya’daki dinsel, ırksal veya cinsel dogmalar hakkında sosyal medya’da yazılanların sürekli “nefret suçu” olarak görülmesi ve meselenin “sansür” ile çözüleceğinin zannedilmesi, aynen derin psikolojik problemlerin sadece anti-depresan kullanılarak çözüleceğinin zannedilmesi gibi; Problem çözülmüyor, sadece öteleniyor.

1 Comment

  • Twitter ve Facebook’a erişim engellenirse şaşırmayın! | hafifmuzik 17 January 2014 - 11:18 Reply

    […] Twitter’da sansür yayılacak mı? […]

  • Leave a reply