JOSE BAŞGAN!

1 Posted by - 27 December 2013 - O OLDU BU OLDU

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica ekonomi sınıfında seyahat ediyor.
Dizlerini öndeki koltuğa dayaya dayaya gidiyor yani Jose başgan.
Düşünsenize koltuğu arkaya yatırdınız mesela uyumak için devlet başkanıyla göz göze geliyorsunuz, çaresiz toparlanıyor adam koltuğunda.
Bizim buralara uyarlarsak koltuğu arkaya attın mı başbakanınla ya da bakanlarınla göz göze gelmek gibi bir şey.
“Kusura bakmayın bakanım dizinize geldi koltuk yatırınca.” “Tamam kardeşim sorun değil buyrun siz.” Böyle bir ortam…

josemujica1
Jose başganın vosvosu var. Tosbağa dediğimiz türden. Fiyatı 1945 dolarmış. Son kur itibarıyla 4045 TL eder. İşe onunla gidip geliyor. Kendi kullanıyor. Tosbağalar da fena karbüratör problemi yaratır. Benzini yemez, bazen ittirmek zorunda kalırsın. Ama sağlammış başganın vosvosu. Ayağını yerden kesiyor zira evden işe işten eve.
Jose başgan 12.500 dolar maaş alıyor. Maaşının yüzde 90’ını bağışlıyor. Türk lirasıyla eline yüzde 10’u yani 2600 TL geçiyor. Yettiriyor. Karısına kayıtlı bir çiftlik evinde yaşıyorlar. O da senatör ve maaşının bir kısmını bağışlıyor. Elde kalanla gül gibi geçiniyorlar.
Başganın bankada hesabı yok. Kredi borcu yok. Çünkü herhangi bir şey için kredi almamış. “Başgan neden böylesin” diye sorulunca, “ülkede daha azıyla geçinen var” diye yanıtlıyor, “Benim durumum iyi”.
Jose başganın çocuğu yok. En sevdiği arkadaşı Manuela isimli köpeği. Görev süresi sona erince, karısı ve Manuela ile birlikte çiftlik evinde mütevazı bir hayat yaşamak istediğini söylüyor. Şu andakinden de daha mütevazı…
Uruguay’da, Jose başgan döneminde marihuana yani hint keneviri üretimi, satışı ve kullanımı yasal hale geldi. Bu şekilde yasadışı çetelerin etkinliğinin azalması, bu alandaki yasadışı ekonominin kayıt altına alınması ve kullanıcıların sağlık durumunun denetlenmesi mümkün olabilecek.
Ekonomisi iyiye gidiyor, insan hakları konusunda önemli adımlar attı. Eşcinsel evlilikler 5 Ağustos’ta geçen bir yasayla yasal hale geldi.
Global şeffalık endeksinde Latin Amerika’da sondan ikinci Uruguay. Yani en az yolsuzluk olan ikinci ülke. 3 buçuk milyon nüfuslu, kişi başına düşen GSMH’nin 15 bin dolar civarında olduğu Arjantin ve Brezilya arasına sıkışmış, tarihinde diktatörler de, iç savaş da görmüş bir Güney Amerika ülkesi.
Tamam bizimkiler de vosvosa binsin demiyoruz ama Jose başgandan öğrenecekleri şeyler var sanki…

Resimaltı: Jose Mujica Aerosmith’in ülkesinde verdiği konser sırasına grupla birlikte.

2 Comments

  • metin kelebek 26 October 2014 - 11:32 Reply

    kendisini pek sevemedim ama Emine Ülker Tarhan’da aynı otoyu kullanıyor diye okumuştum.

    • Mehmet Tez 26 October 2014 - 16:37 Reply

      Laf çakmaca yerine biraz Türkçe öğrenseydiniz iyiydi.

    Leave a reply