Van İçin Rock okulunun yeri Erciş!

0 Posted by - 09 December 2011 - O OLDU BU OLDU

10mlcmt-meh1
Doğan Duru, Güneş Duru, Nadir Duman ve Çağla Çakır Van’da…

Van İçin Rock bir konser adıydı. Şimdi yardımlaşma, dayanışma ve kardeşliğin sembolü de olacak. Rock müzisyenlerinin ve seyircinin topladığı yardımla Erciş’te bir ilkokul yapılacak…

Rock müzisyenlerinin Van depreminin ardından 24 saat gibi kısa bir sürede organize olup hayata geçirdiği Van için Rock konserini hatırlıyorsunuz. Türkiye’nin en sevilen rock’çıları bir araya gelip sahneye çıkmış, organizatörler, teknik ekipler herhangi bir ücret talep etmeden sabahın ilk saatlerinden gece yarısına kadar Maçka Küçükçiftlik Park’ta süren bu yardım gününü organize etmişlerdi.
Elbette en büyük kahraman seyirciydi. Onların satın aldığı biletler ve SMS’ler aracılığıyla yolladıkları yardımlarla yaklaşık 500 bin TL toplandı. Ve şimdi bu parayla ne yapılacağı belli. Bir ilkokul.
Pek çok yardımın nereye gittiği, nasıl kullanıldığı tartışılırken galiba bu konuda en net ekip yine rock’çılar.
Olaylar şöyle gelişti. Hafta sonu Van İçin Rock ekibinden (bu fikrin de babası olan) Redd grubu üyesi Güneş Duru bir ekiple Van’a gitti. Burada Afet Koordinasyon Merkezi’nde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’le görüşüldü, ardından kurulacak okul için yer aramaya girişildi. Duru, Van merkezde yapılması planlanan pek çok okul projesi olduğunu öğrendiklerini ve şu anda sağlam bir okul binası bulunmayan Erciş’e bir okul yapmanın daha anlamlı olduğuna karar verdiklerini söyledi. Yani okul Erciş’te yapılacak.
İşin bir de bürokratik yanı var. Dün Ankara’da imzalanan protokol ile artık süreç başladı. Van İçin Rock konserinde Kızılay aracılığıyla toplanan yardımlar Milli Eğitim Bakanlığı’na aktarılacak ve ardından okul yapım çalışmalarına başlanacak.
Duru havaların ısınmasının ardından okulun inşaatına başlanacağını ve depremin birinci yıldönümüne yetiştirilmesinin planlandığını da aktardı.
Güneş Duru aslında bir arkeolog. Doğu’daki köy okullarının durumuna da aşina: “Köy okullarında ne tip sıkıntılar olduğunu biliyorum. Sağlık hizmetlerinin ve ulaşımın kolay olması bakımından Erciş’in merkezinde bir yerde karar kıldık” diyor.
Bir-iki bilgi de aktarayım. Duru ve Van için Rock ekibi Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakanlık ve Kızılay’da büyük bir ilgiyle karşılandıklarını, kendilerine her konuda yardımcı olunduğunu söylüyor. Ve açıkçası biraz da şaşkın. Ben siyasetçilerin bunu rock’çı gençliğe ulaşmak için bir fırsat olarak gördüğünü tahmin ediyorum.
Memlekette farklı kesimlerin birbirini tanıması, kaynaşması ne güzel. Demek rock’çılar satanist, siyah tişörtlü, korkulacak tipler değilmiş (hâlâ böyle düşünen kaldı mı, o da ayrı konu).
Bakanlık toplanan yardımın yeterli gelmemesi durumunda kalan kısmın karşılanacağını ve okulun en iyi şekilde yapılacağını iletmiş.

Peki okulun adı ne olacak?
Aslında gönüllerden geçen isim tabii ki Van için Rock İlköğretim Okulu. Ama Türkçe olmayan sözcüklerin okul adı olabilmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Duru bu ismin çok hoş olacağını ancak ille de bakanlar toplansın diye bir ısrarlarının olmadığını söylüyor: “İsim koymak için acelemiz yok, öneriler var değerlendiriyoruz” demekle yetiniyor.
Van için Rock konserinin DVD’si pek yakında piyasada olacak. Ve geliri yine yardım olarak okulun yapımına aktarılacak. Duru konserde yer alan ekibin tamamını temel atma töreni için Erciş’e götürmek istediklerini söylüyor.
Zaten bu okul öyle “Alın size okul, biz İstanbul’a dönüyoruz” tarzında olmayacak. Duru “Biz bu okuldaki öğrencilere her zaman ağabeylik edeceğiz, burs ve muhtelif olanaklar yaratarak eğitimlerine destek olacağız, yardım edip ortadan kaybolmayı istemiyoruz” dedi. Ben bunu yapacaklarına inanıyorum. Çünkü rock camiası Van için Rock’la zaten çok önemli ve hatırlanacak bir iş başardı. Ben o okuldaki öğrencileri de kardeşleri gibi sahipleneceklerinden eminim.

No comments

Leave a reply