Van kahvaltısı yalanı!

1 Posted by - 10 June 2012 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

20120610-172750.jpg

Hafif Müzik bu hafta kahvaltıda. Dinleyin.

Bizim mahallede bir tane Van kahvaltı salonu var. Tanıdığım insanlar gidiyor diye bir sabah ben de gideyim dedim. Kendime bir kahvaltı arkadaşı bulup masaya çöktüm. Menüyü açtım. Bir adet “fullü” diyebileceğim Van kahvaltısı seçeneği var, bir de tek tek peynir, yumurta falan filan sipariş ediyorsunuz. Madem Van kahvaltı salonu burası o halde Van usulü kahvaltı isteyelim dedik. “Fullü”den istedik.
Bu tek kişilik olmazmış iki kişlik olurmuş. İki tane istedik. Van’da herhalde adet böyle dedik kendi kendimize. Van kahvaltısı ya bu…
Gelenleri söylüyorum. İki adet, kaldırdığınızda arkası görünecek incelikte taze kaşar dilimi. Buna büfe kaşarı da denir. Vapurda tostun arasına koyduklarından hani. Şu isimsiz markasız mal satan ucuzluk marketlerinde 10 kiloluk falan paketlerde istiflenenlerden.
İki adet yağsız, tatsız tuzsuz beyaz peynir dilimi. Bakkala gidip “param yok en ucuz beyaz peynirinizden verir misiniz” dediğinizde bundan daha
iyi bir şey verirler.
Domates! Ne kadar ilginç değil mi? Tam Van’a özel…
Zeytin. O da bakkaldan. Zeytinyağı falan yok, kupkuru. Vanlılar kuru zeytin yiyor olmalı.
Tahin pekmez. Koska marka. Koska marka da Van’a özel olmalı ki Van kahvaltı salonuna koymuşlar. Bizim buralarda bulunmuyor!
Bir adet süzme yoğurt içinde salatalık. Bana ilginç gelmedi. Ne yoğurt Van’dan, ne içindeki salatalık.
Otlu peynir. Masada Van’a ait tek şey. Ben zaten beğenmem.
Bal-kaymak. Nereden diye sormadım bile, çok sıradandı.
Çay. Termostan. Evet. Çay isteyince termoslu biri gelip termostan çay koyuyor.
Bir Van adeti olsa gerek.
Ekmekler de bayat en basit ve ucuz ekmekten. Dikkat edin, bayat. Ne taze çıtır, ne de bayat ama kızartılmış…
Kesmedi yumurta söyledik sucuklu. Tadı tuzu yok. Ucuz bir sucuk kullanılmış. İncecik dilimlendiğinden pişerken kurumuş.
Yani tam bir fiyasko. Hesap yaklaşık 56 TL. Bir kuruşuna bile değmez. Ben bu kazığı yedim. Siz yemeyin diye yazıyorum.

Bakkalda satılan en dandik malzeme acaba Van’ın geleneksel kahvaltısı nasıl oluyor? Araştırdım. İlk Van kahvaltı salonunu kim kurdu? Van kahvaltısı nedir? Kaç yüzyıldır ediliyor. Antep’in, Adana’nın, Bursa’nın Bolu’nun, Karadeniz’in, Ege’nin yüzyıllardır gelenekselleşmiş mutfak kültürü gibi bir kültür müdür Van kahvaltı kültürü?
Tarihi Van kahvaltısının kökleri 1947’ye dayanıyormuş. Yani o kadar da tarihi değil. Bir girişimci sütevi adı altında bir salon açmış. İlk Van kahvaltısında mönüde süt, çay, bal, otlu peynir, tahin pekmez varmış.
Hiç de efsane olacak bir hali yok. Hadi lezzetli en azından doğal olduklarını farz edelim peki diyelim. Büfe kaşarı, zeytin, kalitesiz beyaz peynir yok gördüğünüz gibi. Cacık yok. Domates yok. İnce kıyılmış kalitesiz sucuk ve yumurta da yok.
70’lerde et ürünleri katılmış. Sucuk, pastırma falan. Hepsi zaten sıradan bir Türk ailesinin kahvaltısında bulunabilecek şeyler. Şöyle güzel bir kahvaltı edelim desek biz de alıp bunları yiyoruz zaten Van’a özel değil ki bunlar…

Van kahvaltısı bir ticari yutturmaca. Aynen köy kahvaltısı yutturmacası gibi (sanki köylerde insanlar bu sunulan şekilde kahvaltı ediyormuş gibi) şehirli insanın ‘pastoral’ düşlerini gıdıklayan bir kazıklamaca. Ucuzcu marketten alıp masaya koyuyosun. Nasılsa itiraz eden yok.
Şu an “Biz şu Van salonuna gittik harikaydı” diyenleri duyabiliyorum. İtirazım yok. İyi bir şeyler yemiş olabilirsiniz, ama benim söylediğim şey şu: Bir. O yedikleriniz Van kahvaltısı değil. İki. Zaten Van kahvaltısı diye bir şey de yok. Varsa yazın, bileyim, doğrusunu yazayım.
Hesabı ödedik, bir daha içinde Van geçen bir kahvaltı salonuna adım atmamaya yemin ederek Bağdat Caddesi’ndeki bir Avrupa markasına ait bir fırın/cafe’ye gittik. ‘Fullü’ kahvaltı yaptık. “Bakkaldan alınmamış” kaliteli peynirler, kaliteli kahve, özel reçeller, bal, oraya özel, oradaki fırında yapılmış çok leziz ekmekler, üzerine güzel bir de omlet yedik. Kaliteli ve güleryüzlü bir servis aldık, hesap aşağı yukarı aynıydı. Mutlu memnun ayrıldık.
Tavsiyem, Türk kahvaltısı, köy kahvaltısı, Van kahvaltısı gibi uyduruk, tamamen kazıklamaya yönelik aldatmacaları yutmayın. Kaliteli ürüne ve hizmete para ödeyin. Adı ne olursa olsun. İster Türk, ister Kürt, Arap, Fransız, İngiliz, Hint, İspanyol…

7 Comments

 • Pinar 11 June 2012 - 00:31 Reply

  Burasiyla ilgili daha once de twitter’da bi sikayetiniz olmustu sanki yakin zamanda. Yanlis hatirlamiyorsam tabi. Eger oyleyse ayni yere tekrar gitmek niye?

 • hazar caster 11 June 2012 - 10:47 Reply

  http://www.vandakahvalti.com/

  burada gerçek van kahvaltısını tadabilirsin.
  van’a gitmek gerek ne yazıkki 🙂

 • erdem çapar 11 June 2012 - 15:22 Reply

  bir de van’da yaşayan bir arkadaşımdan dinlediğim kedilerin tek gözüne renkli lens takıp van kedisi diye satma olayı var. Van ismi maalesef ticarette kötü amaçlı kullanılıyor.

 • 11:14 11 June 2012 - 19:19 Reply

  Yolunuz Diyarbakır’a düşerse Kahvaltıcı Kadri’ye uğramak farz. Bir de yöresel lezzetleri kendi şehirlerinde tatmak lazım. Van lezzetini İstanbul’da aramak, İzmir’de İstanbul bulmaya çalışmak gibi. Kafamda oturdu da yazıya dökünce biraz havada kaldı sanki bu benzetme. Midpoint, Big Chefs ve türevleri kahvaltı konusunda başarılı ayrıca!

 • bıdıbıdı 14 June 2012 - 14:49 Reply

  izmir’de deniz kenarında yada çimenlik alanlarda çok güzel kahvaltılık yerler var. çoğu da pek kalitelidir. güzel bir manzara ile çok daha güzel oluyor şu kahvaltı dedikleri şey.

 • yibi 28 June 2012 - 14:12 Reply

  van gölü canavarından sonraki bomba

 • SEDA 24 October 2012 - 07:47 Reply

  bence türkiyede en iyi gazetelerinde seçtiği en güzel bu işi hakkıyla yapan vanda SÜTÇÜ KENAN dır. ömürde görülmesi gerekilen işletmelerin en başında geliyor.benden söylemesi selamlar bursadan seda

 • Leave a reply