Vatikan’da bir ilk: The Edge Sistina Şapel’de çalan ilk rockçı

0 Posted by - 02 May 2016 - O OLDU BU OLDU

U2’nun emektar gitaristi The Edge, Vatikan’a gitti ve bir sanat şaheseri olan tarihi Sistina Şapeli’nde gitarıyla birlikte tam dört şarkı seslendirdi.

Kanser tedavisi için önemli bir aşama olan hücre canlandırma yönteminin konu alındığı “Cellular Horizons” adlı konferans, 200 tıp insanının katılımıyla Vatikan’da gerçekleştirildi.

Bu özel etkinlikte şarkı söylemesi için teklif götürülen The Edge, kendi ifadesiyle, “30 saniye bile düşünmeden teklifin üzerine atladı” ve süslemeleri farklı tarihlerde, Michelangelo, Domenico Ghirlandaio, Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Cosimo Roselli ve Raffaello Sanzio tarafından yapılan 533 yıllık tarihi yapıda konser veren ilk rock müzisyeni oldu.

30 Nisan günü gerçekleşen mini konserde U2’dan “Yahweh”, “Ordinary World” ve “Walk On”u seslendiren The Edge, son olarak da Leonard Cohen’den “If It Be Your Will”i söyledi.

sistine_chapel_view_4

Asıl adı David Howell Evans olan 54 yaşındaki The Edge, babasını geçen yıl kanser nedeniyle kaybetmiş ve kızı ise yakın zamanda lösemi ile mücadele etmişti.

No comments

Leave a reply