Venedik Bienali’ne Türkiye’den Cevdet Erek gidiyor

1 Posted by - 27 April 2016 - O OLDU BU OLDU

13 Mayıs-26 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi’nin Türkiye Pavyonu’na kimin katılacağı belli oldu.

Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda Cevdet Erek’in projesi yer alacak. Müzik çevrelerinin Nekropsi’nin davulcusu olarak tanıdığı sanatçının bu proje için birlikte çalışacağı ekip ilerleyen aylarda açıklanacak.

Mimar Sinan Üniversitesi’nde mimarlık eğitimini tamamlayan Cevdet Erek bir yandan da Nekropsi’yle müzik yapmaya devam etti. İTÜ MIAM’da Ses Mühendisliği ve Tasarımı eğitimini tamamladıktan sonra Amsterdam’daki Rijksakademie’de misafir sanatçı olarak bulundu. Erek, ses, mekân ve ritim üzerine yoğunlaşan yerleştirmeleri ve performanslarıyla biliniyor.

dOCUMENTA (13)

İlki 1895 yılında yapılan Venedik Bienali, sanattaki yenilikçi akımlara önem veren bir güncel sanat sergisi. İki yılda bir tekli sayıyla biten yıllarda düzenlenen Bienal’de 1907’den sonra birçok ülke kendi ulusal pavyonlarını kurmaya başlamıştır. Katılımcı ülkelerin kendi pavyonunu nasıl kullanacağı konusunda belirlenmiş bir format yoktur.

Venedik Sanat Bienali Türkiye Pavyonu’nun koordinasyonunu İKSV yürütüyor. Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu Danışma Kurulu’nda sanatçı Ali Kazma, Arter’in küratörlerinden Başak Doğa Temür, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, küratör ve İstanbul Modern Müzesi Sanat Danışmanı Paolo Colombo ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Batı ve Çağdaş Sanatlar Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep İnankur yer alıyor.

No comments

Leave a reply