Venezuela’da “İlaç için Müzik” kampanyası hastaların yeni umudu oldu

2 Posted by - 24 July 2018 - O OLDU BU OLDU

Uzun süredir ekonomik bir çöküşün içerisinde yaşayan ve yıllık % 1.000.000 gibi bir enflasyon rakamıyla baş etmek zorunda olan Venezuela’da halk hayati ihtiyaçları için değiş tokuş yöntemine başvurmaya başladı. CD ve plak da en işe yarar malzemeler arasında.

Ülkede baş gösteren ilaç sıkıntısı baş edilemez bir boyuta ulaşınca ve eczanelerin %80’inde temel ilaçları bulmak bile imkansız hale gelince insan hakları örgütleri konuya çözüm bulmak için devreye girdi. Eğitim ve insan hakları konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları PROVEA ve Redes Ayuda‘nın liderliğinde başlayan kampanyada insanlar ellerindeki ilaçları bağış noktasına götürerek teslim ediyor ve karşılığında seçtiği CD veya plağı alabiliyor.

Kampanya başlamadan haftalar önce insanlardan kullanılabilir halde CD ve plak bağışlamalarını isteyen örgütlerin kurduğu sisteme göre her ilaç ağrı kesici, antibiyotik ve hayati ilaçlar gibi başlıklar altında sınıflandırıldı ve hepsine bir puan değeri verildi. Toplanan puanlara göre her bağışçı seçtiği plak veya CD’nin sahibi olabilecek.

İlk bağışçıların desteğiyle birlikte hemen her türden 2000’den fazla CD ve plağı envanterine kaydeden MúsicaXMedicinas adlı hareket, hem ihtiyacı olan insanları ilaçla buluşturmayı hem de ülkedeki birlik ruhunu yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Bandcamp üzerinden bir albüm de yayınlayan hareketin, Venezuela’da büyük çoğunluğun ulaşması imkansız olan birçok ilacı, sınırlı miktarda da olsa, ihtiyaç sahiplerine temin edebileceği tahmin ediliyor.

No comments

Leave a reply