Volvo Ocean Race böyle başladı

0 Posted by - 17 October 2014 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Yelkenciler eşleriyle, çocuklarıyla vedalaştı, İspanya’dan Güney Afrika’ya uzanan 6500 millik ilk etap için 11 Ekim’de yola çıkıldı. Dünyanın en zorlu yelken yarışında bu yıl ilk kez bir Türk takımı da var: Team Alvimedica

DSC05696

alvimedicakalabalikAlicante şehrinin hemen açığında denizin üzeri tekne dolu. Boğaz’da çapariye çıkmış sanki mübarekler. Yüzlerce irili ufaklı yelkenli ve motor yatın içinde gençler, yaşlılar, çocuklar, teyzeler, amcalar… Zengin, fakir bütün İspanyollar lüks ya da derme çatma teknelerinde aynı heyecanla yanyana dalgaların üzerinde bir aşağı bir yukarı, bir ileri bir geri gidip geliyor, en iyi manzarayı yakalamak için tatlı tatlı didişiyorlar.
Volvo Ocean Race 30 saniye sonra başlayacak ve denizin ortasında bir “yürü arkadaşım zbekleme yapma” muhabbettidir gidiyor. Sonunda sahil güvenlik araya girip “start çizgisini açalım beyler haydi tornistan” diye uyarıyor. Bize bayağı benziyor bu adamlar.

securedownload-1

Yarış tekneleri çizginin gerisinde sinirli sinirli sağa sola volta atıyor. Saat tam 14:00’te start veriliyor, kaslar geriliyor, nasırlı ellerin mengene gibi yapıştığı vinçler fıldır fıldır dönüyor, yelkenler rüzgarla doluyor, tekneler ok gibi ileri atılıp suyu bıçak gibi yarmaya başlıyor. Düdükler, kornalar, sirenler… Manzaranın güzelliği tarifsiz.

Bu tekneler yelken aleminin en gelişmiş donanımlarına sahip. Açık denizde hız yapmak için tasarlanmışlar. Rüzgarla aynı hızda, hatta akıntıya binerlerse daha hızlı yol alabiliyorlar. Ve elbette tek başlarına hareket etmiyorlar. Dünyanın en iyi, en seçkin denizcilerinden oluşan dokuzar kişilik yedi takım (Mapfre, Abu Dhabi Ocean Racing, Team Vestas Wind, Team SCA, Dongfeng Race Team, Team Brunnel, Team Alvimedica) bu teknelerde dokuz ay boyunca yaklaşık 35 bin mil yol yapacak. Atlantik, Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu’nu geçecek, kısaca dünyanın çevresini dolaştıktan sonra İsveç’te, Göteborg’daki finişte buluşacaklar. Boşuna yelkenciliğin Everest’i denmiyor bu yarışa.

20 milyon dolarlık Türk takımı Team Alvimedica

40 yıllık geçmişi olan, 2001 yılından bu yana Volvo Ocean Race adıyla düzenlenen bu saygın etkinlikte bu yıl ilk kez bir Türk takım yarışıyor: Team Alvimedica. Muhtemelen çoğunuz bu Türk şirketin adını daha önce duymadınız. Kalp ve damar alanında cihazlar ve teknolojiler üreten yedi yaşında genç bir şirket. İsimlerini iş yaptıkları dünyaya duyurmak istiyorlar. Bunun için Dünya Futbol Şampiyonası ve Olimpiyatlar’ın ardından, dünya çapında bir buçuk milyar insanın takip ettiği en fazla izlenen üçüncü spor etkinliğinden daha iyisi olabilir mi?

alvimedica

Alvimedica genel müdürü Cem Bozkurt bu yarışa, tekneye ve takıma 20 milyon dolar yatırdıklarını anlattı. “Bu paraya Messi’nin formasında bir logo olabilirdik ya da bu orgnizasyonda dokuz ay boyunca yarışacak ilk Türk takımını kurabilirdik. İkinciyi seçtik” diye anlattı yola çıkışlarını. Muhtemelen bundan sonra herkes hem Türkiye’yi hem de Alvimedica’yı tanıyacak. Daha şimdiden gelen medya raporları yatırımlarının karşılığını misliyle aldıklarını söylüyor. Elbette devamı da olacak.

alvimedica2

Alvimedica yelken ekibi Amerikalı denizcilerden oluşuyor. Bu takıma girmek için beş Türk denizci seçmelere katıldı ancak kimi okyanus aşmak için yeterli tecrübeye sahip değildi, kimi de yaşlı bulundu. Alvimedica takımının yaş ortalaması 31. Bu yarıştaki en genç takım ünvanına sahipler. Yorumcular onlara “young guns” diyor. Start öncesi liman içinde yapılan ısınma yarışında birinci oldular ve herkesin dikkatini çektiler.

“İsmini şapkamın içine yazdım”

enright2
Takımın kaptanı ve bir numaralı yelkencisi (skipper) Charlie Enright 30 yaşında. Daha önce açık deniz tecrübesi var ancak bu tip bir yarışa ilk kez katılıyor. Limandan ayrılmadan bir saat önce ekipler yakınlarıyla vedalaşırken ayak üstü konuşma fırsatı buldum Enright ile.
“Moraliniz nasıl?” dedim. “Gayet iyiyim” dedi. “Uzun zamandır bugüne hazırlandık, hepimiz artık denize açılacağımız anı bekliyoruz.” Seremoniler bitsin de işimize bakalım der gibiydi.
“Yarıştan beklentiniz nedir? Nasıl bir hedef koydunuz?” diye merak ettim. “Hiçbirimiz daha önce bu tip bir tecrübe yaşamadık. Elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz. Önceliğimiz yarışı bitirmek. Ve bunu yaparken en iyi performansı göstermek. Ben ekibime güveniyorum” dedi.
“Açık denizde en çok neyi özlüyorsunuz?” diye sordum. “Karımı” diye yanıtladı.
“Nasıl başa çıkıyorsun?” diye sordum. Şapkasını çıkardı, içini gösterdi, “ismini buraya yazdım arada çıkarıp bakıyorum, sonra tekrar takıyorum” dedi.

Düşündüm. Yarım saat sonra bu adam ekibiyle 9 aylığına denize açılacak. İlk etap Alicante’den Cape Town’a 6500 deniz mili ve kara görmeden tahminen 22-25 gün denizde olacaklar. Allah aşkına haritayı alın önünüze açın bir bakın.
Mesela biz şu an ayaküstü konuşuyoruz kendisiyle, birkaç saate akşam olacak eve otele gideceğiz. Yemek yiyecek, muhabbet edecek, televizyon seyredip, internette dolanıp kitap falan okuyup sonra sıcak ve rahat yatağımıza yatacağız. Ama bu denizciler seyirciler gittiğinde de denizde olacaklar. Dalgaların arasında karanlıkta rüzgarla boğuşacaklar. Biz uyanıp kahvaltı edecek, gazete okuyup Twitter’da sağa sola çemkireceğiz, ne bileyim Facebook’ta bir iki kedi resmi falan like edeceğiz, çayımızı söyleyecek günlük muhabbetlere dalacağız ve onlar hala denizde yelken yapıyor olacak. Sağa çek de biraz dinlenelim olmuyor denizde.
O yüzden çok tutmadım Enright’ı, ailesiyle öpüşüp koklaşmaya gitti kendisi.

Neticede şu anda siz bu satırları okurken dalgaların üzerinde okyanusa koşan bir yelkenli var. Türünün en iyi altı teknesiyle yarışıyor, bütün dünya onları izliyor.
Her maçta sıfır puan çeken milli takıma verdiğiniz desteğin birazını, bandırasında ay yıldızlı bayrağı taşıyan bu yelkenliden esirgemezsiniz diye düşünüyorum.

Yarışı, teknelerin pozisyonlarını, hızlarını ve rüzgar durumunu an be an takip etmek için adres: volvooceanrace.com

No comments

Leave a reply