Warner, Universal, Sony… Stream müzikle her gün 14 milyon dolar kasada

4 Posted by - 11 September 2017 - O OLDU BU OLDU

Yakın zamana kadar bilançoların en sonunda yer alan stream müzik artık sektördeki şirketlerinin en önemli gelir kaynağı oldu.

Sektörün nabzını tutan Music Ally tarafından açıklanan rakamlara göre bu yılın ikinci çeyreğinde (Nisan, Mayıs, Haziran), global müzik piyasasının üçte ikisini elinde bulunduran üç şirket, Spotify, Apple Music ve benzeri platformlar üzerinden dinlenen müzikten 1,3 milyar dolar gelir elde etti. Belirtilen rakama göre Universal Music, Sony Music ve Warner Music her gün sadece stream müzik üzerinden gelen 14,2 milyon doları kasasına koymayı başardı.

Açıklanan resmi bilançoları analiz ederek ulaşılan rakamlar bir önceki yılın aynı dönemine göre (934 milyon dolar) %39 artış göstermiş oldu.

Müzik piyasasındaki bağımsız müzik şirketlerinin temsilcisi olarak kabul edilen Merlin ise rakamlarını paylaşmadı fakat şirket Mart 2016 – Mart 2017 dönemindeki tüm gelirlerini 353 milyon dolar olarak açıklamıştı. Sadece stream müzik gelirlerini kapsamayan yekün rakamın üç aylık ortalaması ise yaklaşık 88 milyon dolar olarak hesaplanıyor.

Araştırmanın ayrıntılarını merak edenler için adres burada.

No comments

Leave a reply