Winamp geri dönüyor!

2 Posted by - 16 October 2018 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Stream müzik henüz hayatımıza girmemişken ve kaplumbağa hızındaki masaüstü bilgisayarlarımıza dial-up modemlerle Limewire’dan Napster’dan mp3 yağdırırken herkesin en gözde uygulaması olan Winamp gelecek yıl yenilenmiş haliyle yeniden müzikseverlerin hizmetine girecek.

Haberi dün ilk defa duyuran techcrunch‘a göre iPod ve benzeri cihazların yaygınlaşmasıyla gözden düşen, online müzik dinleme alışkanlıkları ve mobil cihazlar ile de iyiden iyiye kaybolan uygulama, 2014’te satıldığı Radionomy tarafından yeniden elden geçirildi. Mp3 özelliği korunarak yanına stream ve podcast özellikleri de eklenen yeni Winamp 2019’da hem bilgisayarlar hem de mobil cihazlarda kullanılacak haliyle kullanıma açılacak. Gelişmeler resmi web sitesinden takip edilebilir.

1997 yılında Nullsoft tarafından geliştirilen medya oynatıcı Winamp kısa sürede büyük başarı elde etmiş ve 1999 yılında 80 milyon dolara AOL tarafından satın alınmıştı. El değiştirdikten kısa sürede yaygın hale gelen uygulamanın 2001 yılına gelindiğinde dünya genelinde 60 milyon kullanıcısı bulunuyordu.

No comments

Leave a reply