WWW yerİne TTT’ye gİrmek

0 Posted by - 28 April 2014 - KÖŞE YAZISI, O OLDU BU OLDU

Bu “fotoşoplama”yı iki yıl önce Kaan Sezyum yapmıştı; espriydi, gerçek oluyor.

Bundan beş yıl önce olsa kimse inanmazdı ama artık maalesef inanmamız lazım. Çünkü “olmaz yahu, bu kadarı da olmaz” denen her şey bir bir oluyor.
Tren ve internet bakanı “dünya uslu olmazsa internetten çıkar, kendi internetimizi kurar, orada oynarız” demeye getirdi.
Çocuklukta mahallede biraz olsun sokakta oynamış her çocuk bilir ki kendi kendine oyun yavan olur. Mahalledeki çocuklar çeşit çeşittir, barışırsın, anlaşırsın, oyuna devam edersin. Yoksa elinde oyuncaklar, bütün gün camdan dışarıyı seyredersin.

İktidar söylemi her fırsatta “Bizim dönemimizde Türkiye dünyaya açıldı, Türk insanı daha çok uçağa binip yurt dışına çıkıyor” algısının altını çiziyor.
Hafta sonu yurt dışında AVM gezmek, acıkınca “Burda kebapçı var mı?” diye sormak, ertesi gün ilk uçakla memlekete dönüp “Bizim havaalanı onlarınkine on basar” demek yaygınlaşınca adı dünyaya açılmak oldu. Dünyaya açılıyorsun da dünyayla bir merhaban mı var? Bir hal hatır soruyor musun dünyaya, oturup bir çay içip muhabbet ediyor musun? Üstüne
bir de internetini ayırmaya çalışıyorsun. Ne anladık bu açılmadan?

“One Minute” vakasını müteakip zaten devlet ortamlarına genel bir “eeeh daha da oynamıyorum” kafası gelmişti. Bunlar sanırım son aşamalar. Mesela Eurovision’dan çıkmak da böyle bir şeydir.

“Her sene yolluyoruz, zaten birinci olamıyoruz, üstüne üstlük bir sürü garip garip bizim kültürümüze uymayan tipin arasında saf tutmak zorunda kalıyoruz” rahatsızlığı.
Ne oldu, biz kendi Eurovision’umuzu yapalım dendi, Türkvizyon yapıldı.
Hatırlayan, izleyen var mı? Kim birinci oldu?

Sadede geleyim: WWW yerine kuracaklarını söyledikeri TTT kimin umurunda? Uzaydan internet bağlantısı geliyor. Bu devirde bilginin önüne set çekmeye çalışmak vakit ve enerji kaybı.
(Not: İnternet ve tren işleri birbirinden ayrılsa, bir bilişim bakanlığı kurulsa acaba daha iyi olmaz mı?)

No comments

Leave a reply