Yasaklı şarkılara iade-i itibar’dan anladığım

0 Posted by - 10 January 2013 - O OLDU BU OLDU


TRT’nin, zamanında yasakladığı şarkılara iade-i itibar kazandırma çabası olduğu ifade edilen “Yasaklı Şarkılar” programıyla ilgili haberleri okudum. Önce “vay be nereden nereye geldik” duygusu yaratıyor insanda. 70’lerde, 80’lerde yasaklanan, millete layık görülmeyen ne şarkılar gizlendi, yok farzedilmeye çalışıldı.
Hoş millet dinliyordu bir şekilde, kimse bunun önüne geçemedi ama yine de bu, birilerinin bazı şeyleri yasaklayıp sansürleyerek yok edeceğini sanması açısından ibret verici.
Vay be nereden nereye geldik. Ne kadar açık fikirli, ne kadar özgürlükçü, ne kadar sansürsüz bir iklim var. Peki öyle mi?
Daha iki gün önce bin yıldır okunan kitapların yasaklanması için harekete geçilmedi mi? TRT de değil, özel kanallardaki dizilere ayar verilmedi mi? Millet yeni yıla girerken Muhteşem Yüzyıl’da durduk yere Ramazan’a girilmedi mi? Dekolteler kapanıp namaz sahneleri öne çıkarılmadı mı? Behzat Ç. Savcı Esra’yla evlenmedi mi? Bir Kadın Bir Erkek’te birlikte yaşayan çift evlenseler iyi olur denilerek nikah masasına oturtulmadı mı? Bu talepler halktan, milletimizden mi geldi yoksa başka yerden mi?
RTÜK belgesellere, çocuk filmlerine, reklamlara, video kliplere cezalar yağdırmıyor mu halen?
Yasaklanan şarkılara 40 yıl sonra iadei itibar vermek anlamlı, takdir edilesi ama kolay. Ben bunun üzerinden “ne kadar özgürlükçüyüz artık” altmetnini çıkaramıyorum maalesef. Zamanında ne kadar fenaymış hala da ne kadar fena, maalesef bazı şeyler hiç değişmiyor mesajını çıkarıyorum.
İktidarın ifade özgürlüğü alanındaki icraatlarına dair hayal kırıklıklarımız bugün konuşulursa anlamlı. 40 yıl sonra yaparsak, iyi niyetli bile olsa “göz boyama” olarak algılanması muhtemel çünkü.

No comments

Leave a reply