Araştırma: “Müzik, seks ve alkolün beyindeki adresi aynı”

7 Posted by - 09 February 2017 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde Kavramsal Psikoloji üzerine çalışan Nörolog Daniel Levitin zaman zaman yayımladığı araştırma sonuçlarıyla hem kendi dalında, hem de müzik dünyasında ilgi çekmeyi başarıyor.

Bir süredir beyindeki “Haz” üreten sistem üzerine deneyler yapan Levitin bu defa deneklere, beyindeki haz mekanizmasının şalterini geçici olarak kapatan naltrexone adlı bir ilaç verdi. Genellikle alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıkların tedavisi için kulanılan ilaçın etkisine giren 17 denek bu süre boyunca favori şarkılarını dinlediler fakat beyin fonksiyonlarında, normal durumda beliren hareketlenme gözlemlenmedi.

levitin 6İlacın etkisi geçtikten sonra sözlü olarak deneyimlerinden bahseden denekler, çalan şarkının en sevdikleri parça olduğunu bildiklerini, melodinin tanıdık geldiğini fakat pozitif anlamda hiçbir şey hissetmediklerini ifade ettiler.

Deneyin sonucu hakkında konuşan Daniel Levitin ise, yaklaşık 20 yıldır beyindeki “Haz” sisteminin kimyasını çözmek için çalıştıklarını ve bu araştırmayla birlikte müzik dinlerken elde edilen hazzın seks sırasında veya alkol alınca harekete geçen bölümle aynı olduğunun ispatlandığını söyledi.

Daniel Levitin geçen yıl da, konser için Montreal’a gelen Sting ile birlikte laboratuvara girmiş ve MR cihazındayken farklı müzikler dinleyen İngiliz sanatçının beyninde oluşan hareketlenmeyi kayda geçirmişti.

No comments

Leave a reply