YENİ // Hayko Cepkin – Doymadınız

0 Posted by - 24 May 2010 - O OLDU BU OLDU

6 Comments

 • Armağan 24 May 2010 - 20:28 Reply

  Hem klip olarak, hem de müzik olarak çok başarısız bence. Zaten sevmem Hayko’yu ama sırf verilen emeğe olan saygımdan dinledim ve basit buldum. Nasıl bu kadar popüler olduğunu da anlayabilmiş değilim hala daha

 • Ouz Mehmet 26 May 2010 - 00:34 Reply

  İkinci albümle bu albümü kıyaslamak absürd bir durum oluşturacak fakat nerde o brutal vokaller nerde bu albümde ki brutal vokal.
  İkinci albümünde yakaladığı başarıyı yakalayamacak bu albümde zaten popülerlik açısından gittikçe düşüşe geçiyor.

  Bu albümde ki ilk klibe göre daha başarılı bir klip olmuş ayrıca klipte ”Ev” filminden görüntüler kullanılmış.

  Şarkının tek artısı,sözel açıdan fena bir mesaj veriyor yahudilere ama müzikal açıdan olmamış.

 • fatih 26 May 2010 - 23:23 Reply

  1. Şarkının ne yahudilere ne de başka bir etnik/dini kitleye herhangi bir mesajı yoktur.

  2. İkinci albümdeki brutal vokallerle aynı albümdeki gitar soundu alakasızdı. Gitarlar zayıftı ama vokal sertti. Ama bu, ‘Sandık’ albümünde aşıldı. Sandık albümünde hem gitarlar hem de vokal tam kıvamında.

  3. Eğer Teoman, Şebnem Ferah dinliyorsanız dinlemeye devam edin. Hayko Cepkin bir rock müzisyeni değil, Bir hard rock/alternatif metal sanatçısı. Ömründe brutal/harsh/guttural vokal duymamış insanlardan bu tip tepkiler gelmesi doğal aslında.

  4. Hayko Cepkin’in düşüşe geçtiği, bu albümün, il ve ikinci albümün başarısını yakalayamayacağı iddiası doğru olabilir. O albümler ‘kolay dinlenebilir’ şarkılar içeriyordu. Bu, Sandık albümü için geçerli değil.

  5. Ayrıca ne zaman doyduk Hayko Cepkin tarzı ‘farklı’ sanatçılara da sıkıldık? Aşktan bahseden, liseli eblehler için yazılmış tonla şarkı var. Gidin onları dinleyin. ‘Zaten sevmem Hayko’yu’ dedikten sonra şarkıyı ve videoyu başarısız bulmak ne kadar tuhaf. Müzik, emeğe saygı için dinleniyorsa işimiz zor. Milyonlarca şarkıyı dinlemek zorundayız o zaman sevelim sevmeyelim.

 • Ouz Mehmet 27 May 2010 - 15:57 Reply

  Gözleri kapalı, kulakları tıkalı bir Hayko Cepkin dinleyicisi daha.

  1) Şarkının sözlerine bakarsan açıkca kime mesaj verdiğini anlarsın.

  2) İkinci albümde gitarlar arka planda tutulduğu için vokal ön plana çıktı ve bütün yükü üslendi. Bu albümde de hemen hemen aynı seviyede oldukları için gitarlar brutali bastıyor ve zaten kötü olan brutal vokal daha da yerin dibine giriyor. Adam gibi brutal vokal dinlemek istiyorsan birazcık gözlerini aç, uyan.

  3) Teoman ve Şebnem Ferah’ı örnek vermişssin ama çok yazık beni 13-14 yaşında ki ”Hayko Ölürüm Sana” diyen tiplerle karıştırdın sanırım (Yazık).
  Hayko Cepkin rock müzisyeni değil fakat, Hard Rock’lada Alternatif Metal’lede alakası yok. Kısaca Alternatif Rock/Shock Rock diyebiliriz.

  4) Hayko’nun bu albümde düşüşe geçmesinin nedeni popülerliği yakaladığı ikinci albümde ki kimliğini bırakması yüzünden. Popülerliği gidincede yavaş yavaş düşüşe geçmeye başladı. Bu bir nevi iyi bir şey olsada, albüm satışları, şuan ki kitlesi ve ulaşmaya çalıştığı kitle açısından bir dezavantaj.

  5) Hayko Cepkin tarzı demişsin fakat, Hayko bu tarzı underground bir çevrede devam ettirseydi şu an çok daha iyi bir kitlesi ve dinleyicisi olabilirdi. Fakat kendide bu durumdan sıkılmış olacak ki işi popülerliğe ve sürekli tarz değişimlerine döktü. İlk albüm, İkinci albüm ve üçüncü albüm arasında ki uçurumları göremiyorsan bu dediğimi anlaman çok zor.
  Sırf ”Farklı” diye dinleyecekseniz bu adamı hiç dinlemeyin, farklılaşmak için müziği kullanmayın.

  Haykoyu severim, türk rock müziğine de elimden geldiğince destek olurum fakat bu albüm olmamış diyorum. İnsanların düşüncelerine saygı duymayı öğrendiğin zaman ne demek istediğimi anlarsın.

  Sana Haykonun bir sözüyle veda ediyim ”Önyargılar bazen insana kapak olur!”.

 • fatih 28 May 2010 - 06:36 Reply

  Siz dediğin kim? Kimiz biz?

  Bu şarkının,

  Ver elini sahte solgun pisliğime bulaşsın
  Bir anınız bir anını tutmadı hiç son olsun
  Pişmanlığın bir anlıktır. Güllerimi sahte sandın
  Kan eline bulaştı sen yinede çok rahatsın

  Kaaaan
  Bir elin yağda bir elin balda kanar
  Kaaaan
  Bir elin yağda bir elin balda kanar

  Sok elini sahte solgun hücresine ulaşsın
  İnsanlığın imdadına hiç doymadın hiç son olsun
  Bir elin yağda bir elin balda kanar

  Kaaaan
  Kan emdiler kör ettiler göz diktiler gör
  Kul ettiler çok gördüler bok ettiler kaç
  Kaaaan
  Bir elin yağda bir elin balda kanar

  ne yahudilerle ne de başka bir etnik/dini grupla ilgisi yok. Kendi blogumda/matbaa versiyonunda bir Hayko Cepkin röportajı yayınlayacağım önümüzdeki hafta içinde. Hayko Cepkin’in bu konudaki cevabı da sana kapak olur umarım. Röportaj edit aşamasında ve umarım okursun. Tahminlerle veya bilinçaltının yönlendirmesiyle, işine geldiği şekilde, önyargılarla kafandaki şeyi anlarsın bu şarkının veya herhangi bir şarkının .sözlerinden. Bu şarkının sözlerinden bu anlamın nasıl çıkarıldığı konusunda Hayko Cepkin’de şaşkın.

  Hayko Cepkin sounduna shock rock veya alternatif rock demen de zaten….neyse 🙂 Brutal vokalin bu derece de kullanıldığı bir alternatif rock albümü!!???!! Sürekli tarz değiştiren adamın daha 3. albümü bu arada 🙂 Farklılaşmak için dinlemek nedir yahu? 29 yaşındayım ve 15 seneye yakındır metal dinliyorum. Ne farklılaşması?

  Ayrıca seni hiçbir yaş grubu içinde tahayyül etmedim. 15 olsan bana ne 29 olsan bana ne! Ben yazılmış şeye bakarım ne söylemiş yazan kişi diye. Saygı filan ne alaka ayrıca? Fikirlerimi yazmamın neresi saygısızlık?

  neyse, uzar daha…hadi eyvallah

 • Ouz Mehmet 29 May 2010 - 02:00 Reply

  Ne söylemiş diye bakıyorsun fakat söylenileni anlamamakta ısrar ediyorsun.

  Brutal vokalin çıkış yaptığı nokta ”Death” grubudur ve adından anlayacağın gibi ”Death” metal icra eder. O Zaman Haykoda brutal var diye Death Metal türünün içine sokalım (Mantıklı mı?)
  Haykonun sahne şovları ve sürekli değişken sounduna göre Alternatif ve Shock Rock yakıştırması yaptım (Doğruda).
  Kim olursa olsun İlk albümde ki tarzını bir kenara atıp ikinci albümde farklı, üçüncü albümde bam başka bir tarz izliyorsa bu adamın tarzının ”Sürekli tarz değiştirdiğinin” ispatıdır.

  Beni hiç bir yaş grubunun içine dahil etmedin fakat, bilinç altında yatan kitlesel tepkilerden dolayı ”X,Y Dinleyici kitlesine” dahil ettin.
  (Ön yargıyla yaklaştın)

  Dostum istersen doğduğundan beri ”Metal” dinle, körü körüne savunmadan önce kendi içinde bir analiz et bakalım.
  Birini dinlersin, saygı duyarsın, desteklerin, savunursun… Bunlar normal şeyler fakat neyin doğru neyin yanlış olduğunu bildiğin halde körü körüne savunmak, kulakları tıkalı birinin müzik dinlemesi gibidir.

  Fikirlerini yazmanın hiç bir yanlışlığı yok, ama yukarıdaki yorumlara cevap ve sataşma niteliğinde yazdığın yorumlar bu sonucu doğrudur (Yani Saygısızlık).

  Bakmak ile görmek arasında çok fark var.
  Sadece bakma birazcık olsun anlamaya çalış.

  Sözler konusuna gelince,
  Bilinçaltım veya anlamak istedğim şey konusunda haklısın. Ben bu şarkının sözlerinden, özellikle nakarat bölümlerinden ”Yahudilere(İsraile)” gönderme olduğunu anladım ve nitekim benim gibi düşünen bir çok kişide var. Buna dayanarakta sözlerinde Yahudilere(israile) bir mesaj gönderdiği anlamını çıkardım (Gayet normal).

  Röportajı okumayı isterim, bakalım ne sormuşsun, ne cevap almışsın.

  Uzamasında hiç bir sakınca yok, seviyeli bir tarışma olduğu sürece.
  İyi Günler.

 • Leave a reply