Yeni kuşaklar bu formatı sevdi: Kaset satışları yükselişte

0 Posted by - 05 March 2018 - O OLDU BU OLDU

80’li yılların ortalarından itibaren CD’ye yenik düşmeye başlayan fakat asıl öldürücü darbeyi 2000’lerin başında müziğin internete kaymasıyla alan kaset son yıllarda yakaladığı yükselişi 2017’de de sürdürdü.

Britanya genelindeki satış rakamlarına hakim olan Official Charts Company‘ye göre ülkedeki kaset satışı bir önceki yıla göre %112 arttı. Bazı tanınmış müzisyenlerin de kaset formatında albüm yayımlamaya başlaması ile hız kazanan artış sonucunda ülkedeki satış rakamı 21.019 adedi buldu.

ABD kaset piyasasında ise hala Guardians of the Galaxy rüzgarı esiyor ve bir önceki yıla göre %35’lik bir artış yakalayan sektör toplamda 174.000 adetlik bir satışa ulaşmayı başardı. (Kaynak: Nielsen Music)

Teknik anlamda plak kadar dayanıklı olmasa da nostaljik bir format olarak yükselmeye devam edeceği öngörülen formatın yeniden tanınır hale gelmesinde, her yıl Ekim ayında düzenlenen Cassette Store Day’in de katkısı büyük. Etkinlik ile ilgili gelişmeleri takip etmek isteyenler için web sitesine buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply