YENİ TAKSİ GEYİĞİ SEÇİM BARAJI OLMASIN

0 Posted by - 08 October 2013 - O OLDU BU OLDU

Okurlar merak etmiş, sormuş. Paketi yazıyorsun, seçim sisteminden bahsediyorsun, baraj maraj daraltılmış bölge diyorsun, ne alaka?

Memleketimizde her sade vatandaş borsa uzmanı, ekonomi profesörü, uluslararası ilişkiler uzmanı, komplo bulucu (en sevdiğim özelliğimiz), siyaset kurdu, sosyolog, beslenme uzmanı, köşe yazarı, doktor, yaşam koçu, futbol eleştirmeni, içişleri uzmanı ve gurmedir. Bunlar Allah’ın biz Türklere doğuştan bahşettiği özellikler.
Biz bunlarla doğuyor, sonradan sıkıldığımız, hayatta farklı açılımlara da ihtiyaç duyduğumuz için Ferrari’sini satan bilge gibi aydınlanıyor, taksicilik, kuruyemişçilik, kahve/cafe işletmeciliği, küçük esnaflık, ganyan bayiliği, garsonluk, berberlik gibi işler yapmaya başlıyoruz.
Küçük esnaflıkta huzur buluyor, ancak elbette bu işlerimizde de bize bahşedilmiş bu özelliklerimizden faydalanıyoruz.
Herhangi bir konuda uzmanlaşmak için o konuyla ilgili çalışmaya didinmeye, eğitim almaya falan kesinlikle ihtiyacımız olmamasının nedeni bu. “İşi bilecen işe gitmeyecen” diye şahane bir özlü sözümüz var bizim.
Misal. Ben Başbakan’ın sağlık durumuyla ilgili gelişmeleri taksilerden takip ediyorum.
Şu ana kadar bindiğim taksiler arasında Başbakan’ın yakın çevresinde bir tanıdığı olmayanına rastlamadım. Başbakan’ı tedavi eden doktor da zaten taksicilere çok yakın. Her taksicinin çok yakın bir arkadaşının kayınçosunun eniştesinin mahalledeki bakkalının müşterisinin dayısının oğlunun kuzeninin kayınbiraderine bir taksi yolculuğu sırasında “bizden saklanan bütün gerçekler” bir bir aktarılmış oluyor bu doktor tarafından.
“Merhaba ben Başbakan’ın doktoruyum, bugün piyango sana vurdu. Hocam aradan kaçalım sahil tıkalı… Bu arada Başbakan aslında tatile çıkmamış hastanedeymiş, tedavi oluyormuş, gizlice Amerika’ya gidip geliyormuş. Ayrıca Gül ayrı parti kuracakmış, cemaat bu işi okeylemiş, sağda ineyim, bozuk var mı?”
Bu şekilde oluyor herhalde.
Bir türlü denk gelemedim ama şu meşhur “bizim arkadaşın bir arkadaşı” var ya, o da hep doğru zamanda doğru yerde olmasını biliyor. Çünkü bu tip bilgilerde her zaman başrolde o oluyor. “Kesin bilgi abi, bir arkadaşın arkadaşı anlatmış”.
İyi de baraj maraj, seçim sistemi ne alaka?

Yazının devamını okumak için buyrun…

No comments

Leave a reply