Yeraltında hareket var: Reverie Falls On All, Yakaza Ensemble, Fuji Kureta

0 Posted by - 13 April 2014 - O OLDU BU OLDU

Yerli müziğin fark yaratan isimleri arasında sayabileceğimiz üç harika ekipten geçtiğimiz günlerde yeni şarkılar, albüm haberleri bir bir döküldü.

Yakaza Ensemble – Gen EP – Trailer (2.2014) from Yakaza Ensemble on Vimeo.

Memleketin şahsına münhasır ekiplerinden Yakaza Ensemble 3. albümü “Gen”i geçtiğimiz cuma günü yayınladı. Hatta bir albüm lansman konseri dahi verdiler. Burada gördüğünden daha fazla ilgiyi Uzakdoğu coğrafyalarında gören grup, kendine Japonya’da hatrı sayılır bir dinleyici kitlesi edindi. Öyle ki, grubun ikinci albümleri “içbükeydış” Japonya’da kitap+cd formatında satışa sunuldu. Yeni albüm “Gen”den iki şarkı “Çiğ” ve “Düş”ü dinlemek için şöyle alalım.

Reverie Falls On All, Replikas’tan Barkın Engin ve Burak Tamer’in yan projesi. Grup elektro-akustik yaklaşıma yakın duran bir müzik icra ediyor. Vakt-i zamanında Radikal Gazetesi’ne verdikleri röportajda müziklerini “seslerin eklemlenerek oluşturduğu yığınlar” olarak tanımlamışlar. Şimdiye kadar biri canlı kayıt olmak üzere iki albüm yayınlayan grup, yeni üretimlerinden birini gün yüzüne çıkardı. “Eta Carinae” isimli şarkıyı soundcloud üzerinden download etmek mümkün.

Fuji Kureta da yeni albüm müjdesiyle sevindirenlerden. İstanbul sahnesinin sıkı isimlerinden Fuji Kureta, elektronikanın hakkını veren ekiplerden. Şimdiye kadar, yalnızca web üzerinden çalışan yurtdışı menşeli plak şirketlerinden iki EP yayınladılar. Grup mayıs ayında yayınlanacak albümleri “Andrey”den bir şarkı yayınladı. “Zest For Life” isimli parça hemen yukarıda.

BONUS:

Bonus’umuz Marika’nın bir ay önce yayınlanmış studio session kayıtlarından. Marika’yı oluşturan müzisyenleri birçok farklı projeden tanıyoruz. Saksafonda Korhan Futacı, gitarlarda Barlas Tan Özemek ve davullarda Berke Can Özcan var. Freejazz sularında geziyorlar, gürültüyü seviyorlar. Daha önce soundcloud aracılığıyla dinlediğimiz kayıtlarına hasta olmuştuk (Özellikle ilk yayınlanan kayıt Klitoristanbul’a). Yukarıdaki video, şarkıyla birörnek berraklığa sahip bir Özgür Biber işi.

No comments

Leave a reply