YILDIZLARI PARLADI, PARLAYACAK

0 Posted by - 24 December 2013 - O OLDU BU OLDU

2014’te adlarını çok sık duyacağımızı tahmin ettiğimiz 6 isim. Henüz ilk albümleri piyasaya çıkmadan bu yıl adlarını duyurmaları, şarkılarını dinletmeleri ve yıldızlarını parlatmaya başlamaları ortak özellikleri…

Sam Smith
BBC gibi popüler ingiliz müziği üzerindeki etkisi tartışılmaz kurumlardan müzik endüstrisinin ‘bir bilen’lerine herkes 2014’ün onun yılı olacağından emin görünüyor. Biz bu satırları yayına hazırlarken BRIT Ödülleri’nden eli boş dönmeyeceği de kesinleşti. Prodüktör Naughty Boy’un şarkısı ‘La La La’daki vokal performansıyla adını duyuran, yılın elektronik müzik bombası kardeşler Disclosure’un albümüne de konuk olan 21 yaşındaki Sam Smith’in yıldızı parladıkça parlıyor.

BANKS
Katy Perry, Ellie Goulding gibi isimler onu ne kadar beğenerek dinlediklerinden bahsediyor, ama o en büyük ilham kaynaklarının Fiona Apple ve Lauryn Hill gibi daha nevi şahsına münhasır kadın şarkı yazarları olduğunu söylüyor. Siyah-beyaz fotoğraflar, o siyahtan beyaza akan türlü gri tonuna uygun tınlayan şarkılar yazıyor. Facebook sayfasından cep telefonu numarasını dinleyicileriyle paylaşacak kadar naif, şimdiden Los Angeles’tan kalkıp İngiltere’yi fethedecek kadar da yetenekli.

Temples
60’ların doğu kültürlerine merak sarmış saçlarını yeni yeni uzatmaya başlamış gruplarını andırıyorlar. Nasıl olduysa bir şekilde 60’lardan günümüze ışınlanmayı başarmışlar. Günün müziğini de bu zaman yolculuğu sırasında hızlıca hatmetmişler. Dört genç müzisyenden mürekkep Temples, dinlerken arzu ederseniz dans etmenizin abes kaçmayacağı, zihninizi bulutların arasında gezintilere çıkaracak şarkılar söylüyor. Tame Impala’nın açtığı patikadan ilerliyorlar, 60’ların pop şarkılarının formlarını gönüllerince kullanıyorlar.

George Ezra
19 yaşındaki George Ezra ilk bakışta tipik bir genç, yakışıklı ve gayet sıradan sesli pop yıldızlarını andırıyor. Fakat şarkı söylemeye başladığında bu ilk intibayı derhal yerle yeksan ediyor. Olgun (ve dolgun) sesi, klasik blues ve soul şarkıcılarını akla getiriyor. Sesi hemen aklınızda yer ediyor. Büyük plak şirketlerinden Columbia havada kapmış Ezra’nın yeteneğini, 2014’te adını çok sık duyacağız.

Neon Jungle
Jess, Shereen, Amira ve Asami isimli dört genç hanımdan oluşuyor Neon Jungle. Her birinin Twitter sayfaları, Instagram hesapları mevcut. Her biri farklı bir etnik kökenlerden geliyor. İdeal pop fenomeni bir ‘kız grubu’ olmak için gerekli her şeye sahipler gibi görünüyor. İlk single’ları ile İngiltere’de ciddi bir alakaya mazhar oldular. Bu alaka da tabii akla hemen Spice Girls’ü getirdi. Yeni yıla tv başında girecekseniz onları Victoria’s Secret’ın yılbaşı şovunda görmeniz kuvvetle muhtemel. İlk albümleri çıkana kadar solo çalışmalara meyletmezlerse yolları açık.

Ásgeir
Müzik dünyasında, özellikle de indie başlığı altında toplanan müzikleri dinleyen müzikseverler arasında bir İzlanda fetişi olduğunu söylesek sanırız abartmış olmayız. Björk’tan Sigur Ros’a bize ufuk açıcı sanatçı ve grupları kazandıran adadan çıkarak dikkatleri üzerine çeken en taze isimlerden biri de Ásgeir. Ülkesinde yayımlanan ilk albümü şimdi İngilizce şarkı sözleriyle takviye edilip tekrar basılıyor. Takviye de 2013’ün en iyi albümlerinden birinin sahibi, kıdemli şarkı yazarı John Grant’tan geliyor.

+5
Gözünüz kulağınız onlarda olsun demekten çekinmeyeceğimiz beş isim daha.

Glass Animals
FKA Twigs
Chlöe Howl

Royal Blood

Bir adet de Spotify çalma listesi, yukarıda bahsi geçen 11 ismin şarkılarından oluşan

 

Daha önce Akşam gazetesi Pazar ekinde yayımlanan yazının Hafif Müzik versiyonudur.

2 Comments

 • GÜNÜN ALBÜMÜ // “Sun Structures” – Temples | hafifmuzik 04 February 2014 - 15:16 Reply

  […] parladı, parlayacak demiştik. Gözümüzü almaya başladılar bile. Temples’ın debut albümü “Sun […]

 • stranger 22 April 2014 - 23:18 Reply

  Molly Smitten-Downes, ya da yalnızca Molly, BBC’nin en yeni “keşiflerinden” birisi. Ve sesine, müziğine, tam anlamıyla bayıldım.

  “Children of the Universe” isimli şarkısını Eurovision’da söyleyecek kendisi, fakat söz konusu şarkının Eurovision standartlarının çok üzerinde olduğu, bir schlager olmadığı çok açık. Yarışmayı da alacak gibi görünüyor.

  10 Mayıs’ta milyonlarca Brit ve yaklaşık beş yüz milyon Avrupalı kendisini tanıyacak ve daha sonra büyük bir patlama yaşayacak, tıpkı Lorde gibi. Demedi demeyin.

 • Leave a reply