Youtube: “Müzik endüstrisine 1 milyar dolar ödedik”

0 Posted by - 07 December 2016 - O OLDU BU OLDU

Son yıllarda fiziki ve dijital müzik satışlarının düşüşe geçmesi ile birlikte katlanarak büyümeye devam eden stream müzik sektörünün tartışmalı oyuncusu Youtube 2017 için oldukça umutlu.

Ücretli üye kaydeden ve lisans konusunda daha ince eleyip sık dokuyan Spotify, Apple Music ve Tidal gibi stream müzik platformlarının yanında farklı bir kulvarda koşan Youtube, uzun süredir müzik endüstrisine yeterince mali katkı yapmamakla suçlanıyordu.

robert-kynclKonuya açıklık getiren Youtube üst düzey yöneticisi Robert Kyncl, bugün yayınlanan blog yazısında şirketin son bir yılda sektöre sadece reklam gelirlerinden 1 milyar dolar aktardığını duyurdu. 2016’da ücretli ve reklamsız üyelik sistemiyle de abone kaydetmeye başladıklarını hatırlatan Kyncl, önümüzdeki yıl için stream piyasasının umutlanacak çok nedeni olduğunun da altını çizdi.

Şu an stream müzik platformları arasında 40 milyonun üzerindeki ücretli üyesiyle lider konumda olan Spotify, 2015 yılında sektöre 1,74 milyar dolar ödeme yaptığını açıklamıştı.

No comments

Leave a reply