Youtube’un müzik endüstrisine ne kadar katkısı var?

2 Posted by - 17 August 2016 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

İnsanların bir müzik eserini satın almak yerine internetten online olarak dinlemeyi tercih etmesi, müzik üzerinden dönen milyarlarca dolar paranın da zaman içinde yön değiştirmesine neden oldu.

Hem ABD, hem de Avrupa için açıklanan gelir kalemlerinde fiziki satışlar ve internetten indirilen albümler açısından büyük bir düşüş var fakat buna karşın Spotify, Apple Music, Tidal ve Youtube gibi kanallardan elde edilen gelirler artmaya devam ediyor.

Ücretli ve ücretsiz üyelik sistemi ile yayın yapan kurumlar ve üretilen müziğin yasal haklarını elinde bulunduran müzik şirketleri arasında anlaşma zemini, hala tartışmalı da olsa, yıllar içerisinde şekillendi fakat video devi Youtube ile olan ilişki biraz karışık.

- Jimmy Iovine -

– Jimmy Iovine –

Universal Music Group’un eski yöneticisi ve şimdi ise Apple Music’in başındaki isim olan Jimmy Iovine geçen Ekim ayında, “Youtube tüm izlenme rakamlarının %40’ını müzik üzerinden elde ediyor fakat buna karşın aynı kaynaktan sadece gelirinin %4’ünü kasasına koyabiliyor” diyip çarpıklığı işaret etmişti fakat açıklanan yeni bir araştırma işin gerçekte öyle olmadığını ortaya koydu.

San Fransisco merkezli internet araştırmaları şirketi Pexeso‘nun elde ettiği verilere göre Youtube bünyesinde oluşturulan içeriğin sadece %4,3’ü müzikle ilgili. Video devinin ana trafik kaynağı ise birçok insanın tahminlerinin aksine, Video oyunları (%33,4). Onu %18,9’la eğlence, %14,3 ile bloglar, %9,8 ile de spor takip ediyor. Veriler toplanırken günlük yüklemeler baz alınmış. Tam dağılım aşağıdaki grafikte görülebilir.

youtubedailyuploads

İzlenme oranlarında ise müziğin etkisi biraz daha artsa da, araştırmaya göre bu rakam Iovine’ın bahsettiği %40’ın çok altında. Sadece %11. (Tablo aşağıda)

YouTube_views-category

Açıklanan araştırmayı destekleyen bir rakam da Nisan ayında Youtube’un kendisi tarafından açıklanmış ve şirket, elde ettiği trafiğin sadece %2,5 kadarının müzik kaynaklı olduğunu söyleyerek açıklanan spekülatif rakamları yalanlamıştı.

Her yıl miyarlarca defa tıklanarak izlenme rekorları kıran video kliplere rağmen elde edilen yüzdenin bu nasıl kadar düşük olduğuna cevabını ise yine Nisan ayındaki açıklamasıyla Youtube yöneticisi Christophe Muller veriyor: “Ortalama bir Spotify kullanıcısı ayda 55 saatini sistemde müzik dinleyerek geçirirken bu rakam Youtube için kullanıcı başına ayda sadece 1 saat.”

No comments

Leave a reply