Yüksek ses kelitesi içeren HD plaklar çok yakında piyasada

1 Posted by - 12 April 2018 - O OLDU BU OLDU

Klasik plak kesim teknikleri bir adım öteye taşınıyor ve kusursuz ses kalitesi gelecek yıl dinleyici karşısına çıkıyor. Odyofillerin tepkisi şimdiden merak konusu.

Avusturya merkezli Rebeat Innovation, 2016’da patentini aldığı proje için 4,8 milyon dolar yatırım toplamayı başardı ve yeni lazerle kesim tekniği sayesinde artık plak basımı daha verimli (High Definition) hale gelebilecek.

Şirket CEO’su Günter Loibl’ın ifadesine göre, 600 bin dolar etiketle satılacak olan makine sayesinde seramik bir kalıba lazerle işlenen kanallar üç boyutlu bir harita halinde ekrana yansıtılıyor. Kanallar arasındaki aralıkların çok daha kısalması nedeniyle yüzey kapasitesini %30 arttıran teknik, kullanılan seramik kalıbın daha dayanıklı olması nedeniyle basım adedi açısından da yine %30 daha ekonomik.

Normal şartlarda kullanılan nikel kalıplar 1000 civarında plak basabiliyor ve daha sonra aşınarak çevresel bir atık halini alıyordu. Şu an imalat aşaması devam eden plak kesim makineleri bu yıl Ekim ayında Detroit’te düzenlenecek olan plak konferansında ilk defa tanıtılacak ve 2019’dan itibaren de ticari kullanıma açılacak.

No comments

Leave a reply