Yürüyün Seferoğulları Avrupa’ya gidiyoruz!

0 Posted by - 29 January 2011 - KONSER, O OLDU BU OLDU

Dünyada da böyle” diyenlere; içki firmalarının sponsor olduğu, “24 yaş” uygulaması olmayan, gençlerin ahlaksız damgası yemeden eğlendiği 10 örnek veriyoruz. Hodri meydan!

Bugünleri de gördük. Gençler (yani 24 yaşındaki yetişkinler) gönüllerince eğlenmek ve müzik dinlemek için para biriktirip yurtdışına gitmek zorundalar artık. Çünkü ya ayran içilen festivallere katılacaklar ya da evde oturacaklar. O da tabii sponsor firmalar festivale, konsere bu şartlarda sponsor olmaya razı olurlarsa eğer…
Avrupa’nın en az içki tüketilen ülkesine alkolik muamelesi yapıyorlar. İçkiye ağzı değeni “alkolik” diye damgalamaya çalışıyorlar. “Tıksırana kadar içiyorsunuz” diye aşağılıyorlar. Bunları yaparken de “Avrupa’da da böyle” diyerek yanlış bilgi veriyorlar. Oysa çağdaş ülkelerde, Avrupa Birliği’nde böyle bir uygulama yok. Neler mi var? Buyrun beraber bakalım.

Primavera Sound
25-29 Mayıs / Barselona, İspanya

Neden gitmeli? Yeni isimlerle meraklıysanız kaçırmayın. Ayrıca bu yıl festival katılacak 100’e yakın grup arasında yeniden bir araya gelen Pulp da var kadroda.
Bana beş isim say: Fleet Foxes, Belle & Sebastian, The National, Animal Collective, Mogwai.
Yaş uygulaması: 14 yaşın altında çocuklar ebeveynleriyle ücretsiz girebiliyor. 16 yaşın üzeri yetişkin kabul ediliyor. Festivalde 0-12 yaş için oyun alanı ve mini park var. 18 yaşından küçük herkese özel bileklik takılıyor ve bu kişilere alkol satışı yasak.
Sponsor: Festivalin adı San Miguel Primavera Sound. San Miguel, Efes Pilsen gibi bir yerel bira markası.
Kombine bilet 155 avro. 5 Şubat’tan sonra 175’e çıkacak fiyatlar.
Primaverasound.com

Isle of Wight
10-12 Haziran / Wight Adası, İngiltere

Neden gitmeli? Ortam ve doğa çok güzel. İngiltere’deki pek çok festivalin aksine bu festivalin müdavimlerinin yaşı daha büyük. “Fazla coşku bana dokunur” diyene uygun.
Beş isim say: Kings of Leon, Foo Fighters, Kasabian, Pulp, Two Door Cinema Club.
Sponsor: Ana sponsor yok. Aralarında alkollü içki firmalarının da olduğu muhtelif sponsorlar var. Hepsi logo gösterebiliyor, tanıtım yapabiliyor.
Yaş uygulaması: 18 yaşın altındakilere alkol satışı yasak. Satıcı isterse kimlik sorabiliyor.
Bilet 175 sterlin.
Isleofwightfestival.com

Roskilde
30 Haziran-3 Temmuz / Roskilde, Danimarka

Neden gitmeli? Her türden grup ve geniş bir müzik yelpazesi var. 24 saat aksiyon…
Bana beş isim say: Iron Maiden ve Kings of Leon açıklandı. Diğer bombalar yolda…
Bilet kaç para? Kombine bilet 232 avro.
Sponsor: Ana sponsor bir Danimarka markası olan Tuborg birası. Ana sahnenin iki yanında logo kullanıyor. Festivalin web sitesi ve biletleri dahil her yerde logosu bulunuyor.
Yaş uygulaması: 18 yaş altındakilere içki satışı ve açık ve kapalı bar şeklinde tasarlanmış Tuborg alanlarına giriş yasak. Bu kişilere festivalin diğer bölümlerine giriş serbest.
Roskilde-festival.dk

Rockwerchter
30 Haziran-3 Temmuz / Werchter, Belçika

Neden gitmeli? Her yıl Avrupa’da en iyi line up’a sahip.
Bana beş isim say: Coldplay, Iron Maiden, PJ Harvey, Portishead, Kings of Leon açıklananlar arasında.
Bilet kaça patlar? Kombine kamplı mamplı her şey dahil 195 avro.
Sponsor: Pek çok farklı firma destekliyor. Onların arasında Jupiter birası da var. Hem logosu hem standları mevcut.
Yaş uygulaması: Festival respect16.be adresinde yürütülen ve 16 yaşın altındakilere hem alkol satışını hem de tüketimini yasaklayan kampanyayı destekliyor. 16 yaş altına alkol satışı da yok, içmek de yasak.
Rockwerchter.be

Download Festival
10-12 Haziran / Donington Park, İngiltere

Neden gitmeli? Yeniden birleşen Thin Lizzy burada bir konser verecek. Evet solist Phil Lynott yıllar önce öldü ama yine de değer.
Bana beş isim say: Alice Cooper, System of a Down, Korn, Danzig, Linkin Park.
Bilet kaça patlar? Beş gece kamplı kombine fiyatı 180 sterlin.
Sponsor: Tuborg. Logo gösterebiliyor, içki satabiliyor.
Yaş uygulaması: 16 yaşın altındakiler velileriyle girebiliyor ve alkol alamıyor. 21 yaşın altındakiler kimlikleriyle girebiliyor ancak alkol satın alamıyor. 21 yaş üzerine giriş ve alkol satışı serbest.
Downloadfestival.co.uk

Sziget
11-15 Ağustos / Budapeşte, Macaristan

Neden gitmeli? Yeni müzik ve sanatçılar keşfetmek için. Ayrıca ortam da şahane.
Bana beş isim say: Sayamıyorum. Halen program belli değil.
Bilet kaça patlar? Kamplı kombine bilet 170 avro.
Sponsor: Festivalin ana sponsoru, festivalin logosunda da kendi logosuyla yer alan Dreher birası. Dreher Macaristan’ın lager tarzındaki yerel bira markası.
Yaş uygulaması: 12 yaşından küçükler festivale ücretsiz girebiliyor. 14 yaşın altındakiler ancak ebeveynleri eşliğinde festival alanında dolaşabiliyor. Alkol satışına dair herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmuyor.
sziget.hu/festival_english

Vfestival
20-21 Ağustos / İngiltere

Neden gitmeli? Başka yerde bulamayacağınız İngiliz grupları izlemek için çok iyi. Hele ki müzik anlayışınız “Brit” tadındaysa.
Bana beş isim say: Henüz sanatçı listesi belli değil. Ancak Eminem, Rihanna, Arctic Monkeys dedikoduları var. Altına da onlarca İngiliz isim ekleyebilirsiniz şimdiden.
Bilet kaça patlar? Kombine kamp biletleri 180 sterlin civarında. 4 Mart’ta satışa çıkacak.
Sponsor: Ana sponsor Virgin şirketi. Festival alanında muhtelif bira markalarının satıldığı içki satış noktaları var.
Yaş uygulaması: 5 yaş altı ücretsiz. 16 yaş altı olanlar ebeveyn eşliğinde girebiliyor. 18 yaş altına içki satışı yasak.
Vfestival.com

Reading Festival
26-28 Ağustos / Reading, İngiltere

Neden gitmeli? İngiltere’de bir festivale gidecekseniz ve Glastonbury’ye bilet bulamıyorsanız buna gidebilirsiniz.
Bana beş isim say: Henüz açıklanmadı ama açıklanınca tatmin edici olacağı garanti.
Bilet kaç para? Kombine bilet 180 sterlin.
Sponsor: Pek çok eş sponsor arasında Tuborg birası da var. Logo gösterebiliyor. İçki satabiliyor.
Yaş uygulaması: 12 yaş altı ücretsiz. 16 yaş altındaki herkes 18 yaşını aşmış bir yetişkinle birlikte giriş yapabiliyor. 18 yaş altına alkol satışı yasak.
Readingfestival.com

Benicassim
15-18 Temmuz / Benicassim, İspanya

Neden gitmeli? Buraya gidip tatili uzatmak ve İspanya sahillerini dolaşmak mümkün. Dört gün festivalde azma, bir hafta bedeni nadasa bırakma.
Bana beş isim say: Arcade Fire, Arctic Moneys, The Strokes, Portishead, Elbow.
Yaş uygulaması: 18 yaşın altındakiler ebeveyn ya da yasal velileriyle katılabiliyor. Özel bileklik takılan 18 yaş altındakilere alkol satışı yasak.
Sponsor: Festivalin ana sponsoru Heineken birası. Festivalin adı Festival Internacional de Benicassim’in kısaltılmışı olan FIB Heineken olarak geçiyor.
Dört günlük kamplı bilet fiyatı
10 Mart’a kadar 170 avro.
Fiberfib.com

Coachella
16-18 Nisan / Indio, Kaliforniya, ABD

Neden gitmeli? Amerikalı pek çok grup burada bir arada görülebiliyor. Hem indie hem de pop ve rock aleminin en güncel ve gözde isimleri burada yer alıyor. Ayrıca Hollywood’a yakın olduğundan sağdan soldan festivale gelmiş ünlüler geçit töreni yapıyor.
Bana beş isim say: Arcade Fire, The Strokes, Interpol, Kanye West, The Black Keys.
Bilet kaça patlar? Üç günlük kombine bilet fiyatı 269 dolar.
Sponsor: Ana sponsorlar arasında Heineken birası da var. Logo gösterebiliyor, içki satabiliyor.
Yaş uygulaması: 5 yaşın altındaki çocuklar ebeveynleriyle ücretsiz giriyor. Festivale girişte herhangi bir yaş kısıtlaması yok. Kaliforniya eyaletinde
21 yaşın altındakilere alkol satışı zaten yasak. Bu kural festivalde de uygulanıyor.
Coachella.com

5 Comments

 • Erhan Dalfidan 29 January 2011 - 15:56

  ‘ Avrupada da Böyle ‘ Utanmadan yalan söylüyorlar, amaçları tümden içkiyi yasaklamak. Padişahlık kurulmuş özel hayatımıza müdehale ediyorlar. 27 yaşındayım ‘ 24 olmayanlar düşünsün ve bu mekana 24 yaşından küçükler de girebilir ‘ gibi saçma sapan düşünenlerin yazılarını okuyorum kafanız mı güzel ne diyorsunuz?. 7 ocakta sessizce resmi gazetede yayımlanmıs kanuna dava açılmış ve biran önce yürütmelik durdurulmalı. Tabiki bu festivallerede gidilmeli oysa çok iyi gruplar ve şarkıcılar Türkiye’ ye geliyor. Alkol firmalarının festivallere yada konserlere katkısı büyük 24 yaş altındakilerin değişmezse yasa katılamamaları çok üzücü. Bişey yapamamak ise dahada üzüyor!

 • Tweets that mention Ama önce şuna bir göz atın lütfen: Yürüyün Seferoğulları Avrupa’ya gidiyoruz! – — Topsy.com 29 January 2011 - 16:09

  […] This post was mentioned on Twitter by Göksu Çağlar, james mayer, Ece Çelebioğlu, Melike Ünal, eLoLife and others. eLoLife said: 🙁 [email protected] Hani "dünyada da böyle"ydi alkol yasakları? 10 tane örnek. Bakalım bu defa ne diyecekler.http://hafifmuzik.org/?p=12296 […]

 • eren 29 January 2011 - 17:52

  one love falan nolcak ya? bu festivallerin ana kitlesi zaten 18 – 24 yas arasi. bitirmeye calisiyolar hayati çatir çatir. silahlanayim mi n’apayim simdi bilemedim ki.

  • Mehmet Tez 29 January 2011 - 18:08

   Aman silah falan yok.

 • cem hamdi 31 January 2011 - 15:59

  kendileri da dahil çoğu kimsenin kabul etmediği “müdahale”yi yavaş yavaş ve sindire sindire gerçekleştiriyorlar. her şeye yavaş yavaş sıra gelecek! avrupadaki festivallere de (özellikle sziget’e) de gidelim ama neden Türkiye’de de bu 10 festival içinde sayılacak bir festival olmasın. çok yazık ya! hayat zaten 24e kadar güzel daha sonra çoğu insan iş güç derdine girip 30una kadar rahat bir nefes alamıyor. daha sonra da çoğunda böyle organizasyonlara katılacak heves şevk enerji kalmıyor günlük dertlerden..