Zef diye bir şey!

0 Posted by - 05 February 2012 - O OLDU BU OLDU


Zef diye sözcük var Afrikaan dilinde. Anlamı “kokoş” gibi bir şey. Güney Afrika usulü bir tür “kitsch”kültürünü tanımlamak için kullanılıyor. Daha ziyade altkültür. Orta sınıfın zevkini ya da zevksizliğini tanımlayan bir şey.

Ford’un bir dönem Güney Afrika’ya kakaladığı (Fiat’ın bize Şahin’leri Doğan’ları kakaladığı gibi) popüler olan Ford Zephyr marka arabalardan türediği söyleniyor. Bizde nasıl çelik cantlı, camlarına siyah film çekilmiş Doğan görünümlü Şahin varsa bir tür kültürel sembol olarak, onlarda da Zephyr var.
Ve bu arabayı kullanan alt ve orta sınıf vatandaşa Zef diyorlar. Sözcük buradan türemiş. Zulu, Afrikaan, İngiliz, Xhosa o bölgedeki her kültürün karışmış hali bu Zef.
İçinde araba geçiyor diye bize “Doblo” diye uyarlasak, (“Doblo Türk”) tam karşılar mı bilmiyorum. Bence karşılamaz. Ve maalesef arabeske alternatif ondan daha renkli, yeni ve özgün bir alt kültürümüz yok yakın zamanda, ki adını koyalım. Süslü püslü minibüslerimiz de 70’lerde kaldı. Elimizde tatsız tuzsuz Doblo var. Yani sizin anlayacağınız ne mozaik ne ebru. Bunun adı Zef… Ve çok şenlikli…
Die Antwoord’un yeni videosunu izleyince aklıma geldi de…

No comments

Leave a reply