ZEKİ MÜREN HAKKINDA AZ BİLİNEN 11 ŞEY

2 Posted by - 24 September 2014 - LİSTE, O OLDU BU OLDU

Dertli gönüllerimize usulca giren Sanat Güneşi, 18 yıl önce tam bugün hayata gözlerini yumdu. Yummasına yumdu ama gönüllerimizdeki işgaliyesi halen sürüyor. Paşa hakkında az bilinen birkaç bilgiyi derledik.

11 maddenin bazıları kolayca erişebileceğiniz bilgiler. Ancak, Neşet Ertaş’la geçirdiği ve biraz tatsız biten geceden ya da sahnede tek tip kostüm kuralını getiren ilk sanatçı olduğundan haberiniz var mıydı?

İlk bestesi Kürdi makamında bir akrostiş
Zeki Müren’in ilk bestesi acem kürdi makamında olup, kendisi Bursa’da yaşarken 16 yaşında bestelemiştir. “Zehretme Hayatı Bana Cananım” isimli şarkı aynı zamanda bir akrostiş:

Zehr’etme bana hayatı cananım
Elemlerle doldu benim her anım
Kederinle yanıp sönse de canım
İnan ki ben sana yine hayranım

Kin ve kıskançlığa kitabında yer yok
TRT’nin hazırladığı bir belgeselde tatmadığı duyguları şöyle anlatıyor kendisi: “Tatmadığım iki duygu kin ve de kıskançlık. Çünkü kıskanacak hiç kimseyi bulamadım hayatta.” Yine aynı röportajdan devam edelim: “Hayatta nefret ettiğim üç şey riya, yalan ve nankörlüktür.”

500’ü aşkın plak doldurdu
İlk plağında Şükrü Tunar’a ait “Bir Muhabbet Kuşu” şarkısını okudu. 500’ü aşkın plak dolduran Paşa, “Manolya” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.

Sahnede ilklere imza attı, kostümlerini kendisi tasarladı
Kendi tasarımı olan sahne kıyafetlerini giyiyordu. Birlikte çalıştığı müzisyenlere sahnede tek tip kıyafet giydirmek ve ‘T podyum’ kullanmak gibi yenilikler getirdi.

zeki muren

zekimuren

Formunu spora borçlu
Paşa, sabahları kahvaltı etmez, güne sporla başlardı. 4 saat uyku ile güne başlayan Zeki Müren, perhizine çok dikkat ederdi.

Akademi’de ‘Yüksek Süsleme’ okudu
Ortaokulu memeleketi Bursa’da, liseyi Boğaziçi Lisesi’nde, Üniversiteyi ise İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde (şimdiki Mimar Sinan Üniversitesi) okudu. Akademi’de Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu. İlerleyen yıllarda da resimle uğraşmaya devam eden Zeki Müren öğrencilik yıllarından itibaren gerek desenlerini, gerekse resimlerini pek çok kez sergiledi.

186 aday arasından birinci oldu
1950 yılında henüz öğrenciyken, 186 adayın katıldığı TRT İstanbul Radyosu solist sınavını birincilikle kazandı. 1 Ocak 1951’de, İstanbul Radyosu’nda canlı yayınlanan bir programda ilk radyo konserini verdi. Konserden sonra Hamiyet Yüceses radyoyu arayarak kendisini tebrik etti.

6 Aralık’ta ülkemize Sanat Güneşi doğdu
Doğum günü olan 6 Aralık tarihi, Türk sanat Müziği Günü olarak kutlanıyor.

Uğurlu sayısı 7
Yay burcu olan Zeki Müren’in uğurlu sayısı 7, kendisine şans getirdiğine inandığı taş zümrüt imiş.

Neşet Baba çaldı, o mecnun oldu
Neşet Ertaş uzunca bir Anadolu turnesi esnasındayken ve iletişimin şimdiki kadar kolay olmadığı günlerde yardımcılarını Ertaş’ı bulup getirmeleri için görevlendirdi. Neşet Ertaş’ın anlattığı üzere, vardığında viskisini yudumluyordu. Neşet Baba’ya rakısı ısmarlandı. ‘Bardağı üçleyen’ Neşet Ertaş saatler boyunca çaldı, aralarda Zeki Müren uzun havaya yükseldi, birlikte “Zahidem” söylediler. Neşet Baba, “Ben çaldıkça mecnun oldu” diye anlatıyor, sonunda Zeki Müren’in kendinden geçtiği geceyi. Derin bir of çeken ve “Olamaz böyle şey” diyen Zeki Müren, kafasını duvarlara vurdu ve gece biraz tatsız sonlandı.

Neşet Ertaş – Zeki Müren Anısı (Garip Belgeseli’nden) | Alkışlarla Yaşıyorum

11 yıl aralıksız Maksim mesaisi
Radyo programları 15 yıl sürdü, 11 yıl boyunca da Behiye Aksoy ile dönüşümlü olarak Maksim Gazinosu’nda sahne aldı.

Sahnede veda etti
24 Eylül 1996 Çarşamba günü, TRT İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Zeki Müren’in son görüntüleri için şuraya bakılabilir.

1 Comment

  • “İŞTE BENİM ZEKİ MÜREN” SERGİSİ AÇILDI | Hafif Müzik 20 November 2014 - 22:17 Reply

    […] ZEKİ MÜREN HAKKINDA AZ BİLİNEN 11 ŞEY Dertli gönüllerimize usulca giren Sanat Güneşi, 18 yıl önce tam… […]

  • Leave a reply