Zoe Saldana’lı Nina Simone filmi “Nina” ilk fragmanı yayınladı

0 Posted by - 03 March 2016 - O OLDU BU OLDU

Uzun süredir çekilmesi beklenen fakat finansal problemlerden dolayı yapım kadrosu sürekli değişen Nina Simone biyografisi “Nina” nihayet bitti.

Geçen Eylül ayında Zoe Saldana’nın Nina rolünü oynadığı açıklanmış ve filmin Aralık 2015’te gösterime gireceği söylenmişti. Yaşanan gecikmelerden sonra dün ilk fragmanını yayınlayan “Nina”nın ABD’de 22 Nisan’da sinemalarda olacağı kesinleşti.

Amerikalı caz, blues ve R&B müzisyeni Nina Simone’nin hayatını konu alan filmin çekimlerine ilk defa 2010 yılında başlanmış fakat Simone’nin kızı Lisa Kelly’nin, geçtiğimiz yaz gösterilen “What Happened, Miss Simone?” adlı bir diğer filme destek vermesiyle ötelenmek zorunda kalmıştı.

Senaryosunu ve yönetmenliğini Cynthia Mort’un üstlendiği dokümanter filmde Nina Simone’nin hem müzikal geçmişi, hem de aktivist kişiliği üzerine odaklanılıyor. Filme temel olan en önemli kaynak ise Simone’nin 1992 yılında yayımladığı I Put A Spell On You adlı otobiyografisi.

ninasimone

1933 yılında ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde doğan Eunice Kathleen Waymon yani bilinen adıyla Nina Simone, müziğe üç yaşında piyano çalarak başladı. Çocukluk yıllarında yerel kilisede müzik yapmaya devam eden Simone, bir Pazar günü ailesinin siyah oldukları için ön sıralardan kaldırılıp arka sıralara yerleştirilmesi üzerine kilisede çalışmayı bıraktı. Siyahlar ön sıralarda oturana kadar da geri dönmeyeceğini söyleyen genç müzisyen ilerleyen yıllarda da, Martin Luther King’in liderliğini yaptığı “Sivil Haklar Hareketi”ne katıldı.

Eğitim masraflarını karşılamak için çeşitli şehirlerde sahneye çıkan Nina, ilk albümü olan “Little Girl Blue”ü 1958 yılına yayımladı ve 60’lı yılların başında bütün ABD’de tanınır olmayı başardı. Kariyeri boyunca 23 stüdyo albümü ve onlarca konser albümü çıkartan Nina Simone, son albüm çalışmasını 1993 yılında “A Single Woman” ile yaptı ve 2003 yılında, uzun süredir mücadele ettiği göğüs kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

No comments

Leave a reply