15 bin liralık Adele biletinin analizi

1 Posted by - 02 January 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezViagogo’nun başını çektiği ikinci el bilet satışında adeta fiyatlar tabiri caizse çıldımış durumda. Peki neden?

Londra O2 Arena’da bir kişilik Adele biletinin fiyatı, an itibarıyla 15.959 TL. Dört kişilik bir aile, TOKİ’de bir artı bir yatırımlık daire fiyatına Adele izleyip coşabilir.
Gözünü sahneden ayırmadan bakarsın, iki saat sürse dakikası 450 TL. Arkadan da izlerim diyorsanız onu da düşünmüşler. En arka sıra en ucuz bilet fiyatı 857 TL. Tostu, kolası etti sana kişi başı bin lira. Yol parası hariç.

John Lennon, “Ucuz koltuklarda oturanlar, bu şarkıda el çırpabilirsiniz. Geri kalanlar, siz mücevherlerinizi şıngırdatmaya devam edin” demişti zamanında. Bugün olsa hitap edecek ucuz koltuk bulmakta zorlanırdı. Belki de şöyle derdi: Siz beni Youtube’da para vermeden dinleyenler, siz el çırpın, bütün salon mücevherlerini şıngırdatabilir…”

Adele’in Avrupa turnesi 29 Şubat’ta Belfast’tan başlayacak, 13 Haziran’da Anvers’te bitecek (duraklar arasında Türkiye yok) ve biletleri satıldı bitti. Ardından 5 Temmuz’da ABD’ye geçiyor. 15 Kasım’a kadar devamlı konser verecek ve hepsinin biletleri tükenmiş durumda.
18 Aralık’ta bilgisayar başında olanlar, turnenin resmi satış platformu Ticketmaster’a girdi. Kapış kapış bir klavye mücadelesinin, bir türlü refresh edilemeyen ekranların, 45 dakika kitlenen ödeme sistemlerinin arasından sıyrıldılar. Hızlı parmaklı, hızlı internetli ve çok sabırlı olanları normal fiyatlara bilet alabildi (yerine göre 120 TL ila 450 TL arasında değişen fiyatlara).

Bu online bilet kapışma mücadelesini kaçıranlar için tek şans ikinci el bilet (resale) satış siteleri. Bunlara yasal karaborsa siteleri diyorum ben. Siz bilet borsası ya da bilet mezatı da diyebilirsiniz. En meşhuru Viagogo. Konserlerin ve turnelerin biletlerinin belli bir kontenjanı bu sitelerde satılmak üzere ayrılıyor. Klavyesi kuvvetli olmayanlar buralara yükleniyor ve fiyatlar tavan yapıyor.

brucespringsteenlive

Her sanatçı belli miktarda bileti “resale” bilet sitelerine satış için veriyor.
Adele, hayranlarını düşündüğü için bu miktarı en aza indirgedi. Ancak bu durum ters tepti. Çünkü ilk aşamada Ticketmaster’dan bilet alanların arasında bu biletleri farklı yollardan satacak gerçek karaborsacılar olması bir yana, Viagogo’da satılacak az bilet kalınca taleple birlikte fiyatlar da uçtu.

Adele bu turnede 1.022.768 bilet satışa çıkarmış. Bunun yüzde 5.25’i ikinci el sitelerinde satılmak için ayrılmış. Buna karşılık Justin Bieber 2016 turnesinin 1.075.958 adet biletinin yüzde 22.3’ünü ikinci el satışa verdiğinden, fiyatlar daha düşük. Tabii 8.666 TL düşük sayılırsa. Bruce Springsteen’in 24 Ocak’taki New York Madison Square Garden konseri bilet fiyatı 9.924 TL. Viagogo zaman zaman müzikseverlerin eleştirilerine hedef oluyor ama bilet alıp satmak tamamen yasal. Herhangi bir kanuni sınırlama yok. O yüzden fiyatlar da astronomik.

Sizin anlayacağınız: Ünlü bir sanatçıyı canlı izlemek, artık sıradan insanların günlük kazançlarıyla karşılayabileceği bir deneyim olmaktan çıkıyor. Seçkin ve zengin kesime ait bir ayrıcalık halini alıyor. Dünya konser deneyiminde 250 yıl öncesine dönüyor yani…

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply