4 albümde geçen hafta

0 Posted by - 07 May 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezNeyse yeni albümünü yayınladı. Beaten Frame ve Sattas single’larla çıkageldiler. Bülent Ortaçgil ise “Senfonik Ortaçgil”in DVD ve iki CD’lik versiyonlarıyla huzurlarınızda.

Adını Turgut Uyar’ın “Kavşakta” adlı şiirindeki bir dizeden alan Neyse’nin ikinci albümü “Haykırmadan Anlatamam” kapağından, gitar-davul sound’una, sözlerine kadar üzerinde çalışılmış, dikkatle hazırlanmış bir albüm. İlk albüme göre daha sofistike yanları var. İyi bir rock albümü olmakla yetinmeyerek uddan darbukaya, viyoladan, cümbüş ve ukuleleye uzanan geniş bir perspektifte kültürel dokunuşlara sahip. “Derhal” gibi ağır gitar riff’leriyle girip üç şarkıda Deniz Tekin’in vokalleriyle yer aldığı “Muteriz”e vararak dinleyiciyi efkar sofrasına oturtabilmişler.

neyse album“Geçmiş Olsun” gibi Duman seslerine sahip bir şarkıyla devam edip Ara Dinkjian’lı “Kar” ile dizi müziği kıyılarına çıkılıyor. Albüm 10 adet iyi çalışılmış şarkı içeriyor ve bu şarkılardan hiçbiri oraya “Elimizde vardı, değerlendirelim dedik” düşüncesiyle konmuş gibi durmuyor.

Ancak ufak tefek kusurlar da yok değil. Vokaller zaman zaman müziğin arasında kaybolup gitmiş. Albüm ilk şarkıdan son şarkıya yolda biraz fazla kılık değiştiriyor. “Evvel”, “Muteriz” “Derhal” birbirinden çok farklı karakterde şarkılar. Neyse kendini ve müziğini geliştirmek için risk almış, arada bir kişi eksilmiş (Melih Balta’nın ayrılmasıyla grup Deniz Ünlü, Selim Kırılmaz’dan oluşan çekirdek kadroya geri döndü) hafif savrulmalar yaşamış ama sapasağlam ayakta.

Elçin Orçun ve Güven Gültekin’in (Beaten Frame) “Dünya” adlı şarkısı Sony Music tarafından single olarak yayınlandı. “Yaptığımız müziğin tarzına bir isim vermekte zorlanıyoruz, yine de en temelinde hiphop öğelerini barındıracağı kesin. Bazen trip-hop, bazen chill-trap, bazen bass, bazen hepsinden biraz biraz” diye tanımlıyorlar yoldaki albümün müzikal çizgisini (redbull.com.tr röportajı). Alternatif işler arasında kulağa ilginç ve farklı gelen dikkat çekici bir sound.

- Beaten Frame -

– Beaten Frame –

Sattas yeni single’ında Duman’ın “Aman Aman” adlı şarkısını kendine uygun şekilde reggae formatında düzenlemiş. Saksofon solo, bas yürüyüşleri ve off beat vuruşlar bu şarkının ruhuna hiç de ters değil. Ari Barokas’ın güzel bestesi, sözleri sayesinde zaten ıslıkla bile mırıldansanız gayet güzel. B yüzünde yer alan “Bir Ben miyim?” grubun solisti Orçun Sünear’ın bestesi. Yaz ortamlarında güzel fon müziği olur.

“Olmalı mı olmamalı mı, yoksa hiç değişmemeli mi ama ben değişmezsem ben olamam ki” demiş olduğundan, Bülent Ortaçgil’i, “Ama şarkıları çok değiştirmiş” şeklinde eleştirmek takdir edersiniz ki “anlamsız” (bu da ne güzel bir Ortaçgil şarkısıdır). Sözler değişmediği sürece problem yok diyerek konuyu bağlayalım.
ortacgil1
2012 tarihli Harbiye Açıkhava konserine müzikal açıdan baktığımızda tek gitar, piyano ile usul usul mırıldanmak için yazılmış şarkıların heybetli bir orkestrayla çalınmaya uygun olmayabileceğini görüyoruz. Kulak bu şarkıların orijinallerini arar her zaman normaldir. Ne Queen’in ne Deep Purple’ın ne Metallica’nın ne de Led Zeppelin’in bu tip çalışmalarını beğenebilmeyi başarmış, bu türün içine girebilmiş biriyim. Ama taş yerinde ağır sanki.

Ortaçgil iki CD ve DVD’den oluşan bu çalışmayı hayata geçirmekle güzel bir konseri ölümsüzleştiriyor, sevenlerine ve orada olmayanlara hediye ediyor.

Mehmet Tez – Milliyet

*Kapak görseli: Sattas

No comments

Leave a reply