5 TATİL ALBÜMÜ

1 Posted by - 21 July 2014 - KÖŞE YAZISI

Bu yaz tatile çıkarken telefonun bir köşesine, masa üstündeki bir klasöre, mp3 player’da yeni oluşturacağınız bir listeye, favori müzik platformunuzun “offline albümler” köşesine ekleyebileceğiniz beş albüm.

L’Aventura – Sebastien Tellier
Sebastien Tellier kafayı Güney Amerika’ya, Karayipler’e daha doğrusu o bölgenin müziklerine takmış. Bir bossa nova kafası, bir samba esintileri… Tabii hepsini kendi süzgecinden geçirip kendi gibi uçuk şarkılarla aktarıyor bu okyanus ötesi deneyimleri. Şahane.

Futurology – Manic Street Preachers
Hayli çalışkan ve sık albüm yapan bir ekip Manic Street Preachers. Ama bu albümün diğerlerinden farklı bir sound’u ve atmosferi var. Bunu sağlayan synthe’ler mi acaba? “Sex, Power, Love and Money”, “Futurology”, “Mayakovsky” gibi şarkıları dinleyince “galiba” diyor insan. Ben bu albümü yolda dinlerim.

Supernova – Ray LaMontagne
Amerikalı saykodelik folk insanı Ray LaMontagne’in basit bir gitar sound’u, yer yer Cat Stevens’ı anımsatan bir şarkı söyleme tarzı var. Bestelerini dinlerken 70’lere ışınlanıyor gibi oluyor insan. Tatilde beni hiç bozmaz.

The World Peace Is None Of Your Business – Morrissey
İstanbul’da yazdığı “İstanbul” isimli şarkı bu albümün ikinci single’ıydı ve buradaki hayranların albüme ilgisini bir kat daha artırdı. Morrissey kendinden beklenenin bile ötesinde bir albüm yaptı. Her zamanki gibi en sert cümleleri kadife sesi, kalbimizi okşayan melodileriyle en “klas” şekilde ifade etmeye devam ediyor.

Big Black Delta – Big Black Delta
Los Angeles’lı müzisyen Jonathan Bates’in (bkz. Mellowdrone) solo projesi.
2013 tarihli albümle şu aralar takıldığım dizi “Halt and Catch Fire”ın fonunda bir yerlerde
duyunca tanıştım. Synthepop, electronica, rock sevdiğimiz şeyler. Alırım, yanıma bulunsun.

No comments

Leave a reply