Ajandaya kaydedin

8 Posted by - 12 August 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezMekanlar konser takvimlerini gerçekleştirmek için büyük özveri ve heyecanla çalışıyor. Yeni sezon programları arka arkaya açıklanırken müzikseverlere salonları doldurmak düşüyor.

Egberto Gismonti – 27, 28 Ağustos – Bodrum: Latin cazın önemli isimlerinden gitarist ve piyanist, çok yönlü sanatçı Egberto Gismonti Bodrum’da iki konser verecek. Bunlardan biri, gitar çalacağı Gümüşlük sahilinde, diğeri piyano çalacağı Koyunbaba Taş Ocağı’nda. Gümüşlük Festivali çerçevesinde gerçekleşecek bu iki konseri, imkanı olan mutlaka izlemeye çalışmalı. Unutulmaz bir deneyim olacağa benzer.

gismonti

Tom Odell – 23 Eylül – Zorlu PSM: Yeni nesil İngiliz müziğinin en dikkat çekici tom-odellisimlerinden biri 1990 doğumlu Tom Odell şüphesiz. Odell’in “Long Way Down” adlı ilk albümü ağırlıklı olarak piyano eşliğinde söylenen hafif orkestrasyonlu romantik şarkılarla doluydu ve açıkçası radyolar bu şarkılara kıtlıktan çıkmış gibi saldırdı. Ardından “Wrong Way Down” geldi. Odell’i dinleyenler bu defa biraz daha grup sound’una yöneldiğini fark ettiler. Nedeni Odell’in adının büyümesi ve geniş kitlelere çalacak dolgun bir sound’a ihtiyaç duyulmasıydı. İstanbul’a ayağımıza geliyor.

Michael Kiwanuka – 27 Eylül – Zorlu PSM: İngiliz soul sanatçısı Kiwanuka 2016 tarihli ikinci albümü “Love & Hate” ile dünya çapında bir sanatçı oldu ve adı kısa sürede Bill Withers, Marvin Gaye, Curtis Mayfield gibi soul’un en büyük figürleri arasında geçmeye başladı. Genç yaşta klasikler arasına girmiş bu yetenekli ismi kariyerinin tepe noktasında İstanbul’da izleyecek olmak büyük şans. Sadece soul müziğine ilgi duyanların değil, müzikle az çok arası olanların da kaçırmaması gerekir.

michael-kiwanuka

Nicolas Jaar – 3 Ekim – Zorlu PSM: 2010 tarihli single albümü “Time For Us” ile büyük üne kavuştu. 2011’deki uzunçalar “Space is The Only Noise” ile deneysel tarzını farklı boyutlara taşıdı. 2016’da “Sirens” yayınlandığında artık en büyükler arasındaydı. Bu dönem zarfında Darkside olarak yayınladığı uzunçalar ve pek çok single’ı da sayarsak hatrı sayılır bir külliyata sahip artık. Jaar geçen yazı büyük festivaller ve solo konser performanslarıyla dünyayı dolaşarak geçirdi. Güzel bir gece olur.

2015 Electric Zoo FestivalCom Truise – 25 Ekim – Salon İKSV: Şu ara en fazla dinlediğim, radyoda da fırsat buldukça çalmaya çalıştığım isim. Yeni albüm “Iteration”ı daha tam dinleyemeden önceki gün yeni şarkısı “Idle Withrawal”ı paylaştı. Seth Haley’nin 80’ler dokusunu yaşatan synthwawe sound’unu canlı ve yüksek volümlü dinleme şansını kaçırmamak lazım.

Washed Out – 26, 27 Kasım – Salon İKSV: “Mister Mellow” adlı yeni albümünü “Stones Throw” etiketiyle yayınlayan Amerikalı prodüktör Ernest Greene’den bu sayfada size bahsetmişliğim çok. “Paracosm” albümüyle uluslararası üne kavuşan ve kalbimizi kazanan sanatçının şu anda turnede olduğunu biliyorduk, İstanbul’a da uğraması çok hoş bir sürpriz.

washed out

Mehmet Tez – Milliyet

*Kapak görseli: Nicolas Jaar

No comments

Leave a reply