Akbank Caz’da neleri görmeli?

4 Posted by - 04 November 2017 - KÖŞE YAZISI

İstanbul iki hafta boyunca Akbank Caz Festivali sayesinde renklenecek. İlgi çekici pek çok konser arasından kişisel tavsiyelerimi sıraladım…

Bonobo Live, 11 Kasım / VW Arena: “Migration” yılın en iyi elektronik müzik albümlerinden biri. Caz, elektronik, downbeat alanlarında gezinen bu usta ismin performansı “epik” olur. Salonda yerinizi almaya bakın.

Shabaka & The Ancestors, 9 Kasım / Babylon: Londra caz sahnesinin genç kuşağını temsil eden bir saksofoncu Shabaka Hutchings. Dünya ve caz alanındaki öncü oluşumlardan Gilles Peterson’ın Brownswood Records adlı bağımsız şirketinin sanatçılarından biri. Zihni, ufku açık bir caz dinleyicisinin mutlaka izlemesi gerekir.

Alfredo Rodriguez Trio, 14 Kasım / Babylon: Efsane soul, funk, R&B, caz ve pop prodüktörü Quincy Jones’un yapımcılığını üstlendiği “Tocororo” albümüyle gündemde Kübalı piyanist. İbrahim Maalouf, Richard Bona, Miguel Diaz gibi usta müzisyenler eşlik edecek kendisine. Vokalde, ilginç bir isim, şu günlerde kardeşiyle birlikte Ibeyi adıyla da müzik dünyasının gündeminde olan, Naomi Diaz var.

Benedikt Jahnel Trio, 11 Kasım / Akbank Sanat: Berlin çıkışlı müzisyenin New York’ta geçirdiği müzik dolu dönemin ardından oluşturduğu trio nefis bir davul, kontrbas, piyano uyumu yakalamış. Standart bir caz sound’unun günümüz anlayışıyla ele alınmış en nitelikli, en temiz ve dolaysız örneklerinden.

Daniel Herskedal & Marius Neset Duo, 4 Kasım /Akbank Sanat: Kuzey cazıyla ilgileniyorsanız yeni nesil Danimarkalı tuba-saksofon ikilisinin yarattığı atmosferle büyülenebilirsiniz. (Konser çıkışı ucuza İskandinavya uçuşu bakanları şimdiden görebiliyorum.)

Nicola Cruz Live, 4 Kasım / Babylon: Fransa doğumlu Ekvatorlu prodüktör ve DJ, köklerinden etkilenerek hazırladığı canlı setlerde kesinlikle sıradan olmayan bir ortam yaratıyor. Kaliteli müzik, kaliteli işçilik…

Mehmet Tez – Milliyet

*Kapak görseli: Bonobo

No comments

Leave a reply