ALKAN AVCIOĞLI YAZDI: “EN İYİ 15 ALFRED HITCHCOCK FİLMİ”

0 Posted by - 02 May 2015 - KÖŞE YAZISI

Bundan tam 35 sene önce aramızdan ayrılmıştı Alfred Hitchcock. Sinema tarihinde yeri doldurulması imkansız olan usta yönetmenin en iyilerini hatırlayalım istedik.

Alfred Hitchcock genellikle sinema tarihinin en etkileyici ve en iyi yönetmeni olarak kabul görür. En sevdiğim yönetmenlerin başını çeken Hitchcock, pek çokları gibi benim de sinema hakkında en fazla şey öğrendiğim yönetmendi. Filmleri, röportajları, hakkındaki kitaplar ve makaleler sinema hakkında beni en fazla düşündüren şeyler olmuştu. Sinema tarihindeki pek çok ilki içeren filmografisinin içinde kaybolmak, filmlerini defalarca izlemek bugün hala sinema üzerine kafa yormayı sevenlerin yapabileceği en iyi şeylerden biri. Dramaturjik yapıdan, atmosfere; gerilimin inşasından, teknik alandaki yaratıcılığına kadar pek çok öğesiyle her filmi ayrı ayrı ışıldar. Üzerine detaylıca düşünülmüş, özenle planlanmış ve tasarlanmış filmleri zanaatkarlık anlamında kolay kolay kimsenin erişemeyeceği bir ustalık seviyesindedir.

vertigo

Filmografisinde popüler klasiklere göre arka planda kalmış veya pek beğenilmemiş filmlerinde bile bu ustalık mevcut olduğu için aslında Hitchcock hayranları için bir seçki yapmak en zor işlerden birisidir. Lakin ben de kıyıda köşede kalmış, yüzeysel bulunmuş, veya ticari açıdan başarısız olmuş filmlerinin de büyük birer sinemasal hazine olduğunu düşünenlerdenim. ‘Harry’nin Derdi’nden, ‘Topaz’a; ‘Kelepçeli Aşık’tan, ‘Şüphe’ye kadar pek çok filmi her defasında büyük bir keyifle izlerim. Bu sebeple Hitchcock filmlerinde bir seçki yapmadan önce, ustanın filmlerinde hiç ayrım yapmadan hepsini izlemenin en sağlıklı çözüm olduğunu bir kenara not düşmek gerekiyor.

Aşağıdaki seçkiye gelirsek de; filmografisinde ön plana çıkan ve sinemaseverlerin hafızalarında ölümsüzleşmiş bu klasiklerden pek çoğu sadece usta yönetmenin filmografisinin değil, sinema tarihinin hala en iyileri arasında yukarılarda yer alıyor. Nitekim yakın dönemde yapılan geniş kapsamlı anketlerde ‘Ölüm Korkusu’nun tüm zamanların en iyi filmi olarak zirvede yer alarak ‘Yurttaş Kane’i tahtından ettiğini de hatırlatalım.
Dolayısıyla Hitchcock’un en iyi filmleri demek, neredeyse sinema tarihinin en iyileri kadar iddialı bir liste ortaya çıkartıyor. İşte tam da bu yüzden, özellikle genç sinemaseverlere bu 15 filmlik seçkideki her filmi -defalarca- izlemesini tavsiye ediyoruz. Bu filmlerin hikaye anlatımındaki ustalık, günümüz filmlerinde kolay kolay karşımıza çıkmayacak türden.

39 Basamak (The 39 Steps, 1935)

Bir Kadın Kayboldu (The Lady Vanishes, 1938)

Rebecca (1940)

Şüphenin Gölgesi (Shadow of a Doubt, 1943)

Öldüren Hatıralar (Spellbound, 1945)

Aşktan da Üstün (Notorious, 1946)

Ölüm Kararı (Rope, 1948)

Trendeki Yabancı (Strangers on a Train, 1951)

Cinayet Var (Dial M for Murder, 1954)

Arka Pencere (Rear Window, 1954)

Ölüm korkusu (Vertigo, 1958)

Gizli Teşkilat (North by Northwest, 1959)

Sapık (Psycho, 1960)

Kuşlar (The Birds, 1963)

Hırsız Kız (Marnie, 1964)

*Alkan Avcıoğlu’nun bu yazısı 1 Mayıs 2015 tarihli BirGün gazetesinde yayınlanmıştır.

No comments

Leave a reply