ALKAN AVCIOĞLU YAZDI: 2015’İN MERAKLA BEKLENEN FİLMLERİ

0 Posted by - 17 January 2015 - KÖŞE YAZISI

Gişe canavarlarından, devam filmlerine, ödüllere göz kırpan filmlerden, usta yönetmenlerin son filmlerine kadar 2015’te sinemaseverlerin vizyon tarihi için gün saydığı filmler.

Oscar Furyası: Oscar adaylıklarıyla konuşulacak filmlerin başında şüphesiz ki sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği ‘Birdman’ var. Onu yönetmenliği ve senaryosu ile dikkat çeken ‘The Imitation Game’ ve Stephen Hawking’in hayatından bir kesiti anlatan ‘Her Şeyin Teorisi’ (The Theory of Everything) izliyor. 2015 sonlarına doğru çıkacak Tom Hooper’ın ‘The Danish Girl’i ve yönetmen David O. Russell’la Jennifer Lawrence, Bradley Cooper ve Robert De Niro’yu tekrar bir araya getiren ‘Joy’ 2016 Oscar’larında boy gösterebilir.

birdman

Gişeye Gözünü Dikenler: ‘Grinin Eli Tonu’ (Fifty Shades Of Grey) için beklentileri çok yüksek tutmamak gerekse de E.L. James’in çok satan romanının uyarlaması yılın en çok konuşulacak filmlerinden biri olacak gibi. Beklentileri yüksek tutabileceğimiz ve gişede başarılı olabilecek film ise ‘Tomorrowland’. Yılın ses getirecek çizgi roman uyarlamalarının başında gelen ‘Ant-Man’in de gişede iz bırakması muhtemel.

Devam Filmleri: ‘Star Wars: Bölüm VII – Güç Uyanıyor’ (Star Wars: Episode VII – The Force Awakens) ve ‘Labirent: Alev Deneyleri’ (The Maze Runner: Scorch Trials) yılın tartışmasız en merakla beklenen filmlerinden. Günümüzün en büyük serilerinden biri olan ‘Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2’ (The Hunger Games: Mockingjay – Part 2) da öyle. 2015’in en mühim devam filmlerinden biri 24. James Bond filmi ‘Spectre’ olacaktır. ‘Jurassic World’, ‘Mission: Impossible 5’ ve ‘Terminator: Genisys’ de hayranlarına gün saydıracak blockbusterlar. ‘Yenilmezler: Ultron Çağı’ gişe anlamında en kuvvetli devam filmlerinden biri olacaktır. Tam olarak bir devam filmi olup olmadığı henüz bilinmeyen ‘Mad Max: Fury Road’ ise oldukça umut vaat ediyor.

jurassic world

Animasyonlar: Pixar’ın bugüne kadarki en özgün filmi olabilecek ‘Ters Yüz’ (Inside Out), Çılgın Hırsız filmlerinin yan karakterleri ‘Minions’, bir grup atari fanatiğinin dünyayı kurtarma macerasını anlatan ‘Pixels’ ve de hayranlarının vizyon tarihini iple çektiği ‘The Peanuts Movie’ bu seneye damga vuracak animasyonlar.

life
Korku Filmleri: Alejandro Amenábar’ın ‘Diğerleri’ tarzına geri dönüş yapacağı ‘Regression’, Guillermo Del Toro’nun detaylarını sır gibi sakladığı filmi ‘Crimson Peak’ ve tartışmasız bir kült klasiğe dönüşecek ‘It Follows’ bu yıl korku sineması adına zirveyi oluşturacak.

regression

Usta Yönetmenler: Paul Thomas Anderson’ın yurtdışı eleştirileri bir süredir kulağımıza çalınan ‘Inherent Vice’si, Werner Herzog’un ticari anlamda bugüne kadarki en iddialı filmi ‘Queen of the Desert’, Martin Scorsese’nin 10 yılı aşkın bir süredir gerçekleştirmeye çalıştığı projesi ‘Silence’, Robert Zemeckis’in ‘Teldeki Adam’ hikayesi ‘The Walk’, Ridley Scott’ın dev bütçeli bilimkurgusu ‘The Martian’, Ron Howard’ın epik macerası ‘In the Heart of the Sea’ sinemaseverlere kapı baca yıktıracak. Başrolünde Tom Hanks’in olduğu, senaryoda ise Coen kardeşlerin parmağının bulunduğu Steven Spielberg’in soğuk savaş draması ‘St James Place’ 2015’e damga vurabilir. Terence Malick’in ‘Knight of Cups’ı ise şüphesiz ki en fazla merakla beklenen filmlerden biri.

????????????????

Sürprizlere Açık: Geçen sene vizyona girmesi beklenen ama 2015’e ertelenen Wachowski kardeşlerin çılgın bilimkurgusu ‘Jupiter Ascending’ ve görsel dehası tartışılmaz olsa da güçlü hikayeler bulmayı pek başaramayan yönetmen Tarsem Singh’in son filmi ‘Selfless’ nasıl çıkacağı merak edilen filmlerden. Kathryn Bigelow’un başyapıtı ‘Point Break’in aynı isimli yeniden çevrimi ise filmin hayranlarını çileden mi çıkaracak yoksa mest mi edecek hep beraber göreceğiz.

jupiter ascending

Yükselen Yönetmenler: Son iki filmiyle sinemaseverleri kendine hayran bırakan Dennis Villeneuve’nin son filmi ‘Sicario’, hak ettiği değeri bir türlü görmeyen Avustralya’lı yönetmen John Hillcoat’tan ‘Triple Nine’ olağanüstü bir oyuncu kadrosuyla sinemaseverlerin şimdiden iştahını kabartıyor. Jeff Nichols’un bilimkurgusu ‘Midnight Special’ yılın en benzersiz filmlerinden biri olabilir. Yetenekli yönetmen Anton Corbijn’in son filmi ‘Life’ta ise Dane DeHaan’ın James Dean rolündeki performansı merakla bekleniyor.

life

Alkan Avcıoğlu’nun bu yazısı 16 Ocak 2015 tarihli BirGün Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

No comments

Leave a reply