ALKAN AVCIOĞLU YAZDI: “EN İYİ 5 JAKE GYLLENHAAL PERFORMANSI”

0 Posted by - 06 December 2014 - KÖŞE YAZISI

Geçtiğimiz hafta vizyona giren ‘Gece Vurgunu’nda (Nightcrawler) Jake Gyllenhaal kariyerinin şu ana kadarki en iyi performansını sergiliyor. Son iki senedir Hollywood’un en gözde oyuncularından birine dönüşmekte olan Gyllenhaal’ın filmografisinin zirve noktalarını bir hatırlayalım istedik.

Karanlık Yolculuk (Donnie Darko), 2001

Jake Gyllenhaal’ınkariyerinin en iyi performansı olmasa bile şüphesiz ki en özeli. Çünkü ona şu anki kariyerinin kapılarını aralayan ve büyük atılım yapmasını sağlayan Richard Kelly’nin bu ilk filmiydi. Daha önce 1999’da ‘Ekim Düşü’ (October Sky) ona bir çıkış imkanı sağlasa da aktörün asıl kariyer değiştiren performansı Donnie Darko rolüydü. Bu filmde kendinden emin ve kararlı bir performans sayesinde yönetmenin ve hikayenin sıradışı vizyonunu tam hedefi tutturarak karaktere yansıtan Jake Gyllenhaal’dan gözlerinizi bir an bile alamıyorsunuz.

donnie darko

Tutsak (Prisoners), 2013

Geçtiğimiz senenin en iyi filmlerinden biri olan ‘Tutsak’ın atmosfer ağırlıklı geriliminin dengeleyici ve tamamlayıcı unsurlarından biriydi Detektif Loki karakteri. Kariyerinde pek çok kez takıntılı karakterleri canlandırmış olmasına rağmen Gyllenhaal’ın Dedektif Loki karakterine getirdiği yorum gerçekten özgündü. Saç stilinden, tiklerine kadar pek çok detayla karakterini ete kemiğe büründürmeyi başaran Gyllenhaal, kağıt üzerinde çok daha fazla dramatik sahneye sahip olan diğer başrol oyuncusu Hugh Jackman’dan her fırsatta rol çalıyordu.

Jake Gyllenhaal_tutsak

Brokeback Dağı (Brokeback Mountain), 2005

Oyuncuya şu ana kadarki tek Oscar adaylığını (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu) getiren performansı. Jack Twist karakterini içten kavrayarak perdeye taşıyan Gyllenhaal, Heath Ledger’ın filmi domine eden performansının yanında ezilmiyor ve adeta muadili bir performans sergiliyordu. Bu kırılgan aşk hikayesinde Heath Ledger’ın canlandırdığı Ennis karakteri daha suskun olandı, bu yüzden Jack Twist karakteriyle sergilenecek ufak bir aşırı oyunculuk bile hikayeyi ucuzlaştırabilirdi. Ancak Gyllenhaal’ın bu konuda yakaladığı muazzam denge sayesinde film, sinemaseverlerin gönlünde taht kuracak nüanslarla dolu bir oyunculuk gösterisine dönüşüyordu.

Jake Gyllenhaal_brokeback mountain

Zodiac, 2007

Gyllenhaal’ın oyunculuğunun ve yeteneklerinin en olgun performanslarından biri David Fincher’ın 2007 tarihli ‘Zodiac’ındaydı. İzleyiciyle film arasındaki köprünün temeli Gyllenhaal’ın canlandırdığı Robert Graysmith karakteriydi. Gerçek bir karakterden esinlenildiği için Gyllenhaal’ın yaklaşımının daha önceki performanslarına göre çok daha dengeli olduğu söylenebilir. Zodiac katilini bulmak konusundaki obsesyonu gitgide hayatını ele geçiren asosyal bir karakteri uç noktalara gitmeden, kahramanlaştırmadan, son derece gündelik gözüken bir performansla perdeye taşımak bu rolün en zor kısmıydı. Ve Fincher’ın bugüne kadarki en iyi filmlerinden biri olan ‘Zodiac’ta Gyllenhaal tek bir an bile aksamadan bu görevin altından kalkmayı başardı.

Jake Gyllenhaal_zodiac

Gece Vurgunu (Nightcrawler), 2014

Jake Gyllenhaal bugüne kadar kağıt üzerinde Lou Bloom’dan çok daha önemli karakterler canlandırdı. Ancak hiç birisi Lou Bloom kadar hafızalarda sağlam bir yer edinemez. Gyllenhaal’ın bu filmdeki performansı bir rol canlandırmaktan ibaret değil, adeta bir karakter yaratan türden bir performans. Fiziksel özelliklerinden, bakışlarıyla konuşmasının bütünleşmesine kadar Lou Bloom karakteri filmin her şeyi. Bu rol için özel olarak zayıflayan ve alışık olduğumuz görünümünden bambaşka bir hale gelen Jake Gyllenhaal filmdeki karakterini bir çakala benzetiyor. Sürekli daha fazlasını isteyen, aç ve arayışta olan karakterinin içgüdülerini vücut diline ve mimiklerine yansıtırken aklında hep bu çakal kıyaslaması varmış.

Jake Gyllenhaal_nightcrawler

*Alkan Avcıoğlu’nun bu yazısı BirGün Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

No comments

Leave a reply