ALKAN AVCIOĞLU YAZDI: “EN İYİ 5 WES CRAVEN FİLMİ”

0 Posted by - 05 September 2015 - KÖŞE YAZISI

Korku sinemasının usta yönetmeni Wes Craven, 76 yaşında hayata veda etti. Türe defalarca taze kan getirmeyi başarmış ve sayısız yönetmene ilham olmuş yönetmenin en iyi filmlerini analım istedik.

scream-pic-1

Çığlık (Scream) – 1996
Wes Craven’ın teen slasher türüne yeniden hayat verdiği ‘Çığlık’ bugün artık çağdaş korku sinemasının kilometretaşlarından biri. Korku sineması tarihine ve türün geleneklerine referanslarla dolu bu postmodern başyapıt, usta yönetmenin bir kez daha korku sinemasının gidişatına yön verecek güçte olduğunu ispatlıyordu.

last_house_on_the_left_02

Soldaki Son Ev (Last House on the Left) – 1972
İlginçtir ki Wes Craven’ın ilk filmi olan ‘Soldaki Son Ev’ yönetmenin başarılarla dolu filmografisinin hep zirvelerinde yer almaya devam etti. Birçok korku klasiğine imza atmış olmasına rağmen yönetmenin ilk filminde yarattığı bunaltıcı ve rahatsız edici atmosferin gücüne pek az film erişebildi. Wes Craven’ın, ‘Soldaki Son Ev’in düşük bütçesini biçimi ve atmosferi için bir avantaj haline getirebilmesi, bu kült filmin günümüzde etkisini hala yitirmemesinin sırrı.

a-nightmare-on-elm-street-1984-movie-still-robert-englund-as-freddy-kruger

Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street) – 1984
Korku türünün en popüler klasiklerinden birisi olan ‘Elm Sokağı Kabusu’ bir seriye dönüşerek bir jenerasyonun uyumaktan korkmasına sebep olmuştu. Filmin şüphesiz en akılda kalıcı yanı, sinema tarihinin en ikonik kötü adamlarından biri olan Freddy Krueger’i popüler kültere armağan etmiş olması.

people under the stairs

Merdiven Altındakiler (The People Under the Stairs) – 1991
Yönetmenin en aykırı ve sert filmlerinden biri olan ‘Merdiven Altındakiler’ alt metinleriyle de sınırları zorlayan bir korku filmi. Alamet-i farika bir tuhaflığa sahip ‘Merdiven Altındakiler’ usta yönetmenin filmografisinde genellikle tozlu raflarda kalan bir film. Ancak her izleyişte kıymetini hatırlatacak sahnelerle dolu ‘Merdiven Altındakiler’ Wes Craven’ın mizahının en iyi örneklerinden biri.

the-serpent-and-the-rainbow-original

Yılan Ve Gökkuşağı (The Serpent and the Rainbow) – 1988
‘Çığlık’, ‘Elm Sokağında Kabus’ ve ‘Soldaki Son Ev’. Yönetmenin tartışmasız klasikleri. Pek çok listede bu üçlüyü ‘Merdiven Altındakiler’ izler. Beşinci sıra ise ‘Tepening Gözleri’ veya ‘Gece Uçuşu’ veya kötü film hayranlarının tercihi ‘Şok’a gider. Bunların yerine listedeki 5. yerimizi, korku türünün ciddi meraklılarının takdirini kazanan bir başka “suçlu zevk” tercihi olan ‘Yılan Ve Gökkuşağı’na verelim istedik. Wes Craven’ın filmografisinin en acayip ve en cesur filmlerinden biri olan 1988 tarihli yapım, görsel anlamda yönetmenin en özgün işlerinden.

*Alkan Avcıoğlu’nun bu yazısı 4 Eylül 2015 tarihli BirGün gazetesinde yayınlanmıştır.

No comments

Leave a reply