ALKAN AVCIOĞLU YAZDI: !F İSTANBUL İÇİN 20 ÖNERİ

0 Posted by - 31 January 2015 - KÖŞE YAZISI

42 ülkeden 115 filmin gösterileceği 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin biletleri bugün satışa çıkıyor. Kalbiniz yerindeyse, aşağıdaki 20 filmi kaçırmayın.

Rüzgarların Arasında

Rüzgarların Arasında (Risttuules)
Olağanüstü bir görsel dille ve de adeta bir Saul Leiter fotoğrafının gücü ve dinginliğiyle tarihten bir kesit sunan film, belleklerde uzun süre yer edecek kadar etkileyici.

Meydan (Maïdan)
2000’lerin en yetenekli yönetmenlerinden biri olan Sergei Loznitsa’nın Ukrayna devrimini anlatan belgeseli sadece festivalin değil yılın en önemli filmlerinden biri.

Sevgili Beyaz Irk (Dear White People)
Amerikalı eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanan film, taze ve ezber bozan mizahıyla ışıldıyor. Justin Simien’in yönettiği ‘Sevgili Beyaz Irk’, ırkçılığa ve politik doğruculuğa dair adeta bir anti klişe timi görevi üstleniyor.

Benimle Dans Eder Misin? (Will You Dance With Me?)
Derek Jarman’ın pek az insanın görme şansına eriştiği, 1984 tarihli gece kulübü filmi ‘Benimle Dans Eder Misin?’ bu seneki programın zirvelerinden biri.

Yasaklı Oda

Yasaklı Oda (The Forbidden Room)
Sundance Film Festivali’nden ayağının tozuyla !F’e gelen film, Kanadalı yönetmen Guy Maddin’in son harikası. Sessiz filmlere saygı duruşunda bulunan ‘Yasaklı Oda’ programın kaçırılmaması gereken filmlerinden.

Kabile (Plemya)
Cannes’da gösterildiğinden bu yana dillerden düşmeyen filmlerden biri ‘Kabile’. Bu seneki festivalin eşsiz sinema deneyimlerinden birine hazır olun.

Sessizliğin Bakışı (The Look of Silence)
Yakın dönem sinema tarihinin en önemli belgesellerinden biri olan ‘Öldürme Eylemi’nin bir nevi tamamlayıcısı sayılabilecek ‘Sessizliğin Bakışı’ şüphesiz ki sıkı festival takipçilerinin programda en merakla beklediği film.

God Help the Girl
Biraz fazla fiyakalı ve kendini beğenmiş derecede stilize olsa da Stuart Murdoch’ın filmi, Belle & Sebastian grubunun hayranları için kaçırılmaması gereken bir müzikal.

99 Ev (99 Homes)
Ramin Bahrani günümüz Amerikan sinemasının en kıymetli yönetmenlerinden biri. ’99 Ev’ “Amerikan Rüyası”nın foyasını meydana çıkaran neo-realist filmografisinin son halkası.

Gececiler (The Overnighters)
Eğer festivalde sadece bir filme gidecekseniz ‘Gececiler’i tercih edin. Eğer festivalde sadece iki filme gidecekseniz ‘Gececiler’i bir daha izleyin. “Günümüzün Gazap Üzümleri” olarak nam salan bu belgeseli kaçırmak büyük hata olur.

Aylak Vampirler

Aylak Vampirler (What We Do In The Shadows)
Toronto Film Festivali’nin Geceyarısı Çılgınlığı bölümünün şampiyonu ‘Aylak Vampirler’in yılın en çılgın komedisi olduğu kulaktan kulağa yayılıyor.

Aşk Başkadır (Love is Strange)
Ira Sachs’ın gerçekçi, etkileyici ve yürek parçalayan filmi bu seneki festivalin izleyici favorilerinden birine dönüşebilir.

OHA: Oflu Hoca’yı Aramak
Bu topraklardan kolay kolay çıkmayacak kadar taze bir mizaha sahip ve kendini meselesine adamış bir film. Mizah demişken, bu filmin kafası öyle böyle değil. Salonda gülmekten koltuklarından düşen kalabalık bir izleyici ile birlikte izlenmesi özellikle tavsiye olunur.

Karanlık Yıldız – Hr Giger’in Dünyası Dark Star: Hr Gigers Welt
‘Yaratık’ın (Alien) unutulmaz tasarımlarına imza atan sürrealist ressam H.R. Giger’ın hayatına ve yaratıcı evrenine odaklanan bu belgesel, özellikle sanatçının hayranları için kaçırılmaz bir fırsat.

Kumiko, Hazine Avcısı (Kumiko, The Treasure Hunter)
Hazine avcısı bir sinefilseniz bu film ilk bilet alacaklarınızdan olsun. Alışılmamış derecede özgün olan film görsel anlamda da çok güçlü.

At Parası

At Parası (Cavalo Dinheiro)
En hit filmlere biletlerinizi almak için başkaları kadar can atmayanlardansanız ve film festivallerinde sabrın en büyük mükafatı getirdiğini biliyorsanız, doğru adrese geldiniz. Pedro Costa’nın filmine hiç düşünmeden bir bilet alın.

Yalnız Cennet Bilir (Heaven Knows What)
Sadece hafızalara kazınan müzik kullanımı için bile izlenmeyi hak eden film, kendine özgü bir ritim yakalayarak tavizsiz ve belleklere yapışan bir atmosfer kurmayı başarmasıyla da ilgiyi hak ediyor.

Narın Rengi (Sayat Nova)
Sinema tarihinin en benzersiz yönetmenlerinden biri olan Sergei Parajanov’un başyapıtı ‘Narın Rengi’ni perdede izleme fırsatını kaçırmayı düşünmüyorsunuz değil mi?

Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması
1960’lar ve 1970’ler Yeşilçam’ının Hollywood’u ayağımıza getiren bir hayli fantastik bir yüzünü anlatan bu belgesel, arşiv görüntüleri ve röportajlarıyla bu seneki festivalin en eğlenceli tercihlerinden biri.

Birdman
Aylardır sinemaseverlerin kulağına çalınan ve meraklarını kabartan Alejandro González Iñárritu’nun son filmi, Oscar arifesinde kuşkusuz ki festivalin bu seneki gözdesi.

*Alkan Avcıoğlu’nun bu yazısı 30 Ocak 2015 tarihli BirGün gazetesinde yayınlanmıştır.

No comments

Leave a reply