Anneme dokunma!

0 Posted by - 21 January 2015 - KÖŞE YAZISI

mtez

Memlekette son yılların en enteresan “Twitter’ı salladı”larından biri geçenlerde geldi. Malum, “90 yıllık reklam arası” meselesi.
Tülay Hanım’ı bu isabetli atışından dolayı kutlamak isterim. İsabetlidir, çünkü teknik olarak vekili olduğu milletin en az yarısını üzmeyi, kırmayı başarmıştır kendisi. Diğer yarısı da ayakta mı alkışlamıştır bilemiyorum.

***

Evde sandalyenin yeri değişse buna günlerce alışamayan biriyim, 2023’te bir şeyler değişecekmiş gibi havalar yaratılıyor. Açık konuşayım, kendimi iyi hissetmiyorum.
Siz kabul edin ya da etmeyin ama insanlar ülkelerine saygı beklerler ve ülkelerini severler. Bundan doğal bir şey de olamaz. Ayrıca vatanseverlik on yıllara göre değişen bir trend, iktidara göre azalıp çoğalan bir şey değil ki. Herkes ülkesini kendi tarzında sever. Ben de eleştiriyorum, beğenmediklerimi yazıyorum, bazen ülkem beni bayağı hayal kırıklığına uğratıyor ama ona reklam arası demem doğrusu. Kendisini seviyorum ben.

***

Yüzlerce laf edildi aynı şeyleri tekrar edecek değilim. Tülay Babuşcu ifade hakkını kullanmıştır neticede. Barbar olmadığımdan ben de elbette onun bu hakkına saygı gösteriyorum.
Son günlerde bazı kesimler tarafından “Benim kutsalıma hakaret edenin vay haline” şeklinde yaratılan yüksek tansiyonu hem dünyada hem Türkiye’de yaşıyoruz. Ancak kendi değerlerine saygı bekleyenler, başkalarının kutsal kabul ettiği değerlere karşı pek hassas değiller gibi bir görüntü var ortada, benden söylemesi.

***

Son bir not: Müslüman Fransız oyuncu Jamel Debbouze geçenlerde kendisine Charlie Hebdo saldırısı ve ifade özgürlüğü meselesi sorulunca “Fransa benim annem, anneme dokunmayın” diye konuştu.
Ben ne demek istediğini anladım. Siz de anlamaya çalışın.

No comments

Leave a reply