ATEİST ÜLKE

7 Posted by - 20 December 2014 - KÖŞE YAZISI

mtez“Nüfusunun yüzde 80’i ateist veya dinsiz olan Çek Cumhuriyeti bizden daha mı mutsuz, daha mı sefil, daha mı günahkar, daha mı ahlaksız?” diye düşündüm Prag’dayken…

Geçen hafta Prag’daydım. Rehberimiz kiliseleri dolaştırdı. Konu açılınca öğrendim. 10 milyon nüfuslu Çek halkının ancak yüzde 20’si kendini inançlı olarak tanımlıyor. Katolik ve Protestanlar yarı yarıya.

2010 yılındaki bir araştırmaya göre halkın yüzde 50’den fazlası ateist olduğunu söylemiş. Yüzde 30’luk bir bölüm ise bu yöndeki bir soruya yanıt vermek istemiyor. “Dindar değilim” ya da “Ne alaka, size ne?” diyor. Çok şaşırdım, gerçekten hiç bilmiyordum.
Bu ülkede kimse din dersini yasaklamıyor, kiliseleri kapatmaya çalışmıyor, ateizmi zorunlu öğreti yapmak için yasa değiştirmiyor. “Biz çoğunluk milletiz” falan demiyor. Ateizm en iyi inançtır diye ortada dolaşmıyor. Hatta bu konuda konuşmak toplumda kişisel haklara müdahale kabul ediliyor. Yüzde 80 hiç fena bir çoğunluk değil oysaki.

Bu durumu komünist döneme bağlayanlar yanılır, çünkü 1989’dan bu yana ateizm daha da artmış. Dindarlık bastırılsa, rejim değiştiğinde eskiye dönüş olurdu.
Neden mi anlattım? Hayır gittim gördüm, başlarına taş falan yağdığı yok. Gayet mutlu, mesut, yardımsever insanların olduğu müreffeh, kendi halinde bir ülke.
Orada hiç mi sorun yok? Elbette var. Mesela Çek Cumhuriyeti, Şeffaflık Örgütü tarafından hazırlanan yolsuzluk endeksi çalışmasında Türkiye’yle aynı sırada. Yani dert, tasa, yolsuzluk, kayırma her zaman olur, olacak da; en azından inanca dayalı kimlikler üzerinden birbirimizi dövmekten vazgeçsek…

Herkesin istediği dini inancı ya da inançsızlığı zorlama olmadan toplumsal uzlaşma kuralları çerçevesinde özgürce yaşayacağı, herkesin işine gücüne bakacağı, birbirine saygı göstereceği bir sistem olamaz mı? Oluyormuş işte…

Mehmet Tez – Milliyet

3 Comments

 • guest 26 December 2014 - 16:07 Reply

  Ateistligin komünizmden sonra artmış olmadı son derece normal. O zamanki nesil komünizmden kaynaklanan baskı yüzünden bir sonraki nesile din ve bazı kültürel değerleri aktaramadi. Bunun sonucu olarak bu değerleri öğrenmeden gelişen yeni neslin ateist olması kaçınılmaz. Özgürlük kavramını insanımıza ogretmeden bahsettiğiniz seviyeye gelmek çok zor, bunun ateateistlilik ve dinle çok bağlantılı olduğuna katılmıyorum. Adalet ve dürüstlükle bağlantılı bence.

  • Mehmet Tez 29 December 2014 - 20:33 Reply

   Komünist rejimden sonra, yani komünist rejim bitip bugünkü sistem geldikten sonra ateizm artmış. Komünist rejimin ardından.

 • BİROL ARSLAN 30 December 2014 - 22:07 Reply

  küçük bir yerin istatistiği ile bu konuyu bu kadar genişe yaymanı hayretle okudum…

 • Leave a reply