Berlin’in Airbnb yasağı

1 Posted by - 10 May 2016 - KÖŞE YAZISI

mtez

Bugün seyahat, tatil denilince akla gelen bir numaralı trend, paylaşım. Dünyanın herhangi bir şehrinde, Airbnb gibi firmalar sayesinde, bu en küçük bir okyanus adası dahi olabilir, bir tıkla ve otellerden çok daha ucuza kalacak ev bulmak mümkün. Nasılsa sizin orada olmak istediğiniz birkaç gün süresince evini kiralayacak, sizinle paylaşacak biri illa bulunuyor. Gideceğiniz şehri ve bütçenizi yazmanız yeterli. Her şey bu kadar basit.

Turizmde paylaşım trendi yükseliyor ama işin bir de diğer yüzü var. Yerel yönetimler kendilerini belli ölçüler almak durumunda hissediyor.

Berlin Belediyesi geçen hafta şehirde turistlere Airbnb aracılığıyla ev kiralamayı yasakladı. Ev sahipleri isterlerse evlerinin bir odasını kiraya verebilecekler ancak tüm evi kiralamak yasak. Cezası 100 bin euro.

Gerekçe şu: Talep artınca kiralar yükseliyor. Yani bir iki günlüğüne gelecek bir turist için otelden hesaplı oluyor Airbnb ile ev kiralamak, ama şehirde yaşayanlar için sakıncaları var. Airbnb yüzünden kiralar artıyor. Hayat pahalılaşıyor. Berlin sakinleri zarar görüyor. Berlin yönetimi de işte bu nedenle vatandaşını koruyor.

Benim altını çizmek istediğim yere geldik. Bizde olsa ne olur bir bakalım. Bizde bütün yönetim bütün ekonomi zaten ev fiyatları ve kiralar yükselsin diye uğraşıyor. Sistem buna kurulu. Kiralar yükselmesin diye herhangi bir belediyenin ya da herhangi bir kurumun bir tedbir alacağı aklınıza alıyor mu? Aksine, emlak artacak, rant getirecek ki ekonomi batmasın. Altta kalanın da canı çıksın tabii.

Bizde kamu yönetimi ev sahibinin, sermayenin, rantın tarafında. Kiralar, ev fiyatları yükselsin, gelsin paracıklar. Türkiye’ni özeti bu.

Berlin’de ise kamu yönetimi kiracının, sade vatandaşın yanında. Vatandaş zarar görüyor, ben istemiyorum, sınırlıyorum diyor yönetim.

Kamu anlayışı farkı, yaklaşım farkı. Bizde vatandaş en son düşünülecek şey.
En kolay harcanacak… Yangında en son kurtarılacak…

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply